Analysing the multidisciplinary cooperation between classical archaeology and bioarchaeology in Türki̇ye: A theoretical and methodological discussion
Türkiye'de klasik arkeoloji ve biyoarkeoloji arasındaki multidisipliner iş birliğinin incelenmesi: Teorik ve metodolojik bir tartışma
- Tez No: 882132
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de klasik arkeoloji ve biyoarkeoloji arasındaki iş birliği ve entegrasyon düzeyini inceleyen betimleyici bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Konu, karma yöntemle açıklayıcı sıralı bir desen kullanılarak teorik ve metodolojik bir perspektifle incelenmiştir. Çalışma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı üç kısımdan oluşmaktadır. İlk aşamada, klasik arkeoloji bağlamındaki biyoarkeolojik araştırmalara ilişkin bibliyometrik veriler, Türkiye'deki altı arkeoloji dergisinin içerik analizi yoluyla elde edilmiştir. Ardından, Türkiye'deki üniversitelerde görev yapan klasik arkeoloji akademisyenleri üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketin amacı, arkeoloji alanındaki uygulamaları, akademisyenlerin birikimlerini ve biyoarkeolojiye yönelik tutumlarını tespit etmektir. Son aşama ise ankete katılanların bir kısmıyla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşan nitel araştırma kısmıdır. Görüşmeler, iki alan arasındaki çok disiplinli iş birliğinin uygulamalarının ve düzeyinin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu üç yöntemle elde edilen veriler oldukça kapsamlı olup birbirleriyle ilişkili olarak ayrıntılı ve özenli bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ayrıca elde edilen sonuçlar, bu konuya ilişkin yapılan eleştiriler de dâhil olmak üzere, klasik arkeoloji pratiği üzerine yayınlanmış literatür eşliğinde tartışılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları iki alan arasındaki iş birliği oranının nispeten düşük düzeyde seyrettiğini göstermiştir. Buna rağmen, biyoarkeolojinin klasik arkeolojik bağlamlara ve uygulamalara entegre edilmesiyle zaman içinde pozitif bir gelişme görüldüğüne dair bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study that examines the level of collaboration and integration between classical archaeology and bioarchaeology in Türkiye. The subject is investigated from a theoretical and methodological perspective, employing a mixed-methods explanatory sequential design. This is a combination of quantitative and qualitative methods in three parts. In the first part, bibliometric data on bioarchaeological research in the context of classical archaeology are collected through content analysis of six Turkish archaeological journals. Secondly, a survey is conducted among classical archaeology academics affiliated to Turkish universities. The aim of the questionnaire is to determine the practices within the field of archaeology, the backgrounds of the scholars and their attitudes towards bioarchaeology. The final part is the qualitative part, which consists of in-depth semi-structured interviews with some of the respondents. The interviews facilitate a more comprehensive understanding of the practices and degree of multidisciplinary collaboration between the two fields. The data obtained through the three methods is voluminous and is subjected to a rigorous and thorough evaluation in relation to one another. Furthermore, the results are discussed in the context of the published literature on the practice of classical archaeology, including the critiques regarding this issue. In conclusion, the results of this study indicate that the level of cooperation between the two fields remains low. Nevertheless, there is evidence of a positive shift over time, with the integration of bioarchaeology into classical archaeological contexts and practices.