Analysis of external flows using krylov techniques
Dış akışların krylov teknikleri kullanılarak analizi
- Tez No: 50475
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ECDER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İki boyutlu bir cismin etrafındaki akışı incelemek üzere sayısal bir model geliştirilmiştir. Bir silindir etrafındaki sıkıştırılamaz, viskoz ve kararlı akış, model problem olarak seçilmiştir. Sayısal ayrıklaştırma sonlu farklar metodu ile ve cismin etrafında ortogonal bir koordinat sistemi oluşturarak elde edilmiştir. Elde edilen denklem sisteminin çözümü için Newton metodu kullanılarak bir teknik geliştirilmiştir. Her bir Newton iterasyonunda elde edilen lineer sistem bir Krylov metodu olan GMRES ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
A numerical model of two dimensional flow past an obstacle is developed. The incompressible, viscous and steady laminar flow past a circular cylinder is considered as a model problem. Finite difference method is used for numerical discretization, describing an orthogonal body fitted coordinate system. A technique is developed by using Newton's method to solve coupled set of derived nonlinear equations. The linear system arising at each Newton step is solved by using Generalized Minimal Residual (GMRES) method, which is a preconditioned Krylov method.