Türkiye'nin ilk 200 imalat firmasının periyodik olarak yayınlanan kurumsal sosyal sorumluluk raporlarının içerik analizi
The content analysis of the corporate social responsibility reports that published periodically of the first 200 manufacturing company's of the Turkey
  1. Tez No: 504746
  2. Yazar: BUKET AYDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA GÜLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Globalleşen dünyada işletmelerin başarısı, sadece ekonomik kıstaslarla değil, sosyal sorumluluklarını ne derece gerçekleştirdikleriyle yani topluma ne kadar katkı sağladıklarıyla değerlendirilmektedir. İşletmeler için artık sadece kaliteli ve iyi üretim yapmak yeterli olmamakta; üretim yaparken kaynakları korumaları ve sürdürülebilirliğini sağlamaları gerekliliği de doğmuştur. Günümüz toplumları, sosyal sorumluluğu yalnızca bireylerden değil, işletmelerden de beklemektedir. İşletmelerin iç ve dış çevreleriyle olan ilişkilerini etkileyen bu gelişmeler, son yıllarda oldukça yaygınlaşan kurumsal sosyal sorumluluk olgusunun gelişmesinde rol oynamıştır. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı hem işletmeler hem de toplum açısından gitgide daha önemli hale gelmektedir. İşletmelerin kurumsal sosyal sorumluluklarını hangi ölçüde gerçekleştirdiklerini belirlemek ve bu sonuca istinaden kurumsal sosyal sorumluluk kavramının ehemmiyetini vurgulamak adına çalışmanın konusu KSS (kurumsal sosyal sorumluluk) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, İstanbul Sanayi Odası'nın 2016 yılı toplam net satışları üzerinden belirlediği, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasından büyüklük sırasına göre seçilen 200 şirketin KSS raporları (Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu, Sürdürülebilirlik Raporu, Üçlü Sorumluluk Raporlaması) incelenerek, Türkiye sınırları içerisinde etkin olan önemli şirketlerin KSS faaliyetlerini hangi konularda gerçekleştirdiklerini ve kurumsal sosyal sorumluluk raporlarında bu faaliyetlere ne derece değindiklerini değerlendirmek amaçlanmıştır. İSO 500'e göre 2016 yılının en büyük 200 şirketinin kurumsal web sitelerinin internet ortamında taranması ile elde edilen 29 adet sosyal sorumluluk raporu içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'de az sayıda işletmenin kurumsal sosyal sorumluluk raporu yayınladığı tespit edilmiş olup işletmelerin KSS raporlarında kültür-sanat-spor konusundaki uygulamaları hakkında daha az bilgi varken çevre ile ilgili konulara daha çok eğildikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of the businesses at the globalizing world is not assessed only with economic criterias, it is also assessed with that how much they discharge their own social responsibility, namely make a contribution to society. Nowadays, only to produce high quality and good products is not enough for the businesses, at the same time the businesses have to maintain the sources and provide their sustainability while producing. Today's societies expect the social responsibility not only from individuals, also expect from the businesses. These developments, which affect the relationship between the businesses' internal and external environments, played a key role in the developments of corporate social responsibility. Corporate social responsibility become to be more important as well as the businesses and society. To determine the implementation level of the businesses' corporate social responsibility and referring to this result to lay emphasis on the corporate social responsibility concept, the study item has determined as CSR (corporate social responsibility). In this study, examining the CSR reports (Corporate Social Responsibility, Sustainability Report and Responsible Care Reporting) of Turkey's largest 500 industrial selected organizations by the order of magnitude of 200 company which is determined by İstanbul Chamber of Industry referring to the total net sales of the year 2016, to evaluate that in which area or topic the big important companies' are implementing their own CSR activities and the level of referrring these activities at their corporate social responsibility reports has been aimed. 29 corporate social responsibilty reports obtained by screening the corporate web sites of the largest 200 companies of the year 2016 according to ISO 500 on the internet were examined by content analysis method. The study found that limited companies publish a corporate social responsibility report and there is a limited information regarding the field of culture-art-sport issues at CSR reports, and the companies were more inclined to environmental issues.