İşletmelerde dış kaynaklardan yararlanma: Ankara ili Şaşmaz sanayi bölgesinde beton fabrikaları üzerine bir araştırma
Outsourcing in organizations: A study on concrete factories in Şaşmaz industrial zone of Ankara province
- Tez No: 504756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Firmalar, çağımız koşullarında devamlı değişkenlik gösteren sosyal, siyasal, kültürel, teknolojik gelişmelere uyumlu olma ve rakip firmalarla rekabet edebilmek için yeni stratejiler bulma eğilimindedirler. Bu stratejilerden en önemlisi ve en yaygın olarak kullanılanlardan birisidedış kaynaklardan yararlanma faaliyetidir. Firmalar, temel yetkinlikleri dışında kalan fonksiyonları dış kaynaklardan sağlayarak zaman, maliyet avantajı, esneklik, kaynakların etkin kullanımı, mal ve hizmet kalitesi gibi stratejik avantajlar sağlamaktadır. Bu araştırmada Ankara ili Şaşmaz Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren beton fabrikalarının dış kaynaklara yönelme nedenlerini, politikalarını, tedarikçi seçim kriterlerini incelemek, uygulama sonrası elde edilen avantajlar ve dezavantajlar açısından değerlendirmek araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Ankara ili Şaşmaz Sanayi Bölgesi'nde bulunan beton fabrikalarına anket uygulaması yapılmıştır. Ankete katılan beton fabrikalarının dış kaynaklardan yararlanma nedenlerinin, temel yetkinliklere odaklanma, hizmet kalitesini geliştirmek, esnekliği arttırmak ve maliyetleri azaltmak olduğu görülmektedir. Buna karşılık bazı işlerde kontrolün kaybedildiği, kültürel zayıflamanın yaşandığı ve dış kaynak bağımlılığının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies tend to find new strategies to comply with social, political, cultural, technological developments which are constantly change under our age and to compete with rival companies. Outsourcing activity is one of the most important and commonstrategies. Companies provide strategic advantages such as time, cost advantage, flexibility, efficient use of resources, quality of goods and services by means providing their some functions that remain outside the scope of their basic competencies from external sources. The aim of this research isto examine the reasons why concrete factories operating in Şaşmaz Industrial Zone of Ankara Province tend to external sources, what aretheir policies and supplier selection criteria in this subject and to evaluate them in terms of advantages and disadvantages obtained after implementation. A survey application has beencarried out in concrete factories located in Şaşmaz Industrial Zone of Ankara Province.It is seen that the reasonsin order forconcrete factoriesparticipating in this survey to benefit from external sources is to focus on basic competencies, to improve service quality, to increase flexibility and to reduce costs. On the other hand, it is been observed that control is lost in some works andcultural degradation is experienced and dependenceto external resource increases.