VLSI implementation of an m-bant wavclet filter
Bir M-bantlı dalgacık süzgecinin çok geniş çaplı tümleşik devre uygulaması
  1. Tez No: 50476
  2. Yazar: K. YAVUZ ATABEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, M-Bantlı dalgacık dönüşümünü ve tam geri çatmasını gerçekleyecek bir tümleşik devre tasarlanmıştır. Tasarımda kullanılan süzgeç sayısı, M=4 olarak alındığından dolayı, 4 adettir. Buna karşın, M-Bantlı Dalgacık Dönüşümünün devrisime uygunluk özelliği ile 4 süzgeç yerine tek bir süzgeç kullanılarak, tümleşik devre olmaya uygun bir yapı elde edilebilmiştir. Devre 8 bitlik giriş işaretleri için tasarlanmış olup, süzgeç içinde 8X8 işaretli çarpma yapan çarpıcılar ile 16 bitlik toplayıcılar kullanılmıştır. Tamamı hiyerarşik olarak, en basit kapı elemanına kadar VHDL'de tasarlanan devrenin, sentezleme ve eniyileme işlemlerinden sonra şematik görüntüsü ortaya' çıkmıştır. Bu şemadan da tümleşik devre serimi (layout) yaratılmıştır. Tasarımın yazılması, sentezlenmesi, eniyilenmesi, benzetiminin yapılması ve tümleşik devre seriminin çıkarılması için Sun Sparc2 iş istasyonu üzerinde çalışan Mentor Graphics yazılım paketi, sürüm 8.4.1'den yararlanılmıştır. Ayrıca tasarımda EuroPractice ES2 1 um. CMOS gerçekleme teknolojisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an integrated circuit realizing M-Band wavelet transfqrm and its perfect reconstruction (PR) counter part is designed. Although M is taken as 4 in the design, the M-Band Wavelet Transform has all four filters implemented with only one filter by the help of the shuffling property. With this method, it is possible to realize a VLSI design for the M-Band Wavelet Transform. The circuit is designed to process 8-bit input signals. So, the filter has 8x8 signed multipliers and 16 bit full adders. After synthesis and optimization of the circuit, which was designed in a fully hierarchical manner in VHDL, its schematic diagram is obtained. From the schematic diagram, the chip layout of the circuit is created. The circuit was designed, synthesized, optimized, simulated and its IC layout was created and prepared for IC processing by using the Mentor Graphics v.8.4.1 tools running on a Sun Sparc2 workstation. In the design, EuroPractice ES2 1 pm CMOS target technology is used.