Investigation of workplace accidents in coal and mineral processing plants: Unsafe acts, safety culture and safety leadership
Kömür ve cevher zenginleştirme tesislerinde iş kazalarının incelenmesi: Tehlikeli davranış, güvenlik kültürü ve güvenlik liderliği
  1. Tez No: 504770
  2. Yazar: ESİN PEKPAK FINDIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY, PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışması kömür ve cevher zenginleştirme tesislerinde güvenlik kültürü, güvenlik liderliği ve tehlikeli davranışları araştırmayı amaçlamaktadır. Güvenlik kültürü ve tehlikeli davranış anketleri, gerçekleştirilen literatür çalışması, çalışanlarla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar ve alınan profesyönel görüşleri doğrultusunda Türkiye'deki tesislere özel olacak şekilde geliştirilmiştir. Geliştirilen davranış anketi ve literatürdeki bir başka çalışmadan Türkçe'ye tercüme edilen liderlik anketi 234 tesis çalışanına uygulanırken, güvenlik kültürü anketi sadece kömür yıkama tesislerinden 98 çalışana uygulanmıştır. Anketler (Cronbach α>.8) güvenilir nitelikte olup, güvenlik kültürü, güvenli liderlik ve tehlikeli davranışları takip etmek, bunlarla ilgili hedef odaklı önlemler almak ve eğitimlerin davranış değişikliği sağlayıp sağlamadığını test etmek isteyecek faydalanıcıların kullanımına hazırdır. Bu yönüyle çalışma cevher hazırlama tesislerinde insan faktörünün ölçülmesine yönelik ilk araçların oluşuturulmuş olması nedeniyle dünya çağında özgün nitelik taşımaktadır. Ayrıca, yapılan istatistiksel analizler tehlikeli davranışların Reason algoritması ile örtüştüğünü ortaya koymuştur. Fazla mesai yapmanın çalışanların güvenlik kültürü, lider rehberliği ve ilgisi, lider farkındalığı ve çabası algısı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Unutma ve istisnai ihlal şeklindeki tehlikeli davranışlar üzerinde en etkili olan güvenlik kültür boyutu“iletişim ve geribildirim sistemleri”olarak ortaya çıkmıştır. İhlal türü davranışların beklenildiği şekilde güvenlik kültürü ve liderlikten etkilendiği belirlenmiştir. Güvenlik kültürü ile iş kazaları arasında direk ya da dolaylı ilişki saptanmamıştır ancak kültür ile ramak kala olaylar arasındaki ilişki ramak kala farkındalığının henüz Türkiye'de yeterince gelişmemesi sebebiyle incelenememiştir
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the safety culture, leadership and unsafe acts in coal and mineral processing plants. Safety culture and unsafe act questionnaires specific to the plants in Turkey were developed by literature survey, semi-structured interviews with workers and by receiving the opinions of field professionals. Generated unsafe behavior questionnaire and safety leadership questionnaire translated from a study in literature were applied to 234 plant workers while safety culture questionnaire was applied to 98 coal preparation workers only. The questionnaires proved reliable (Cronbach α>.8) and are ready to be used by the beneficiaries willing to monitor the safety culture, safety leadership and unsafe behavior status to take well directed preventive measures and to test the effectiveness of trainings in terms of behavioral change. With this aspect this study has original value being the first in the world providing the first tools to measure human factors in mineral processing. The statistical analyses showed that the unsafe acts were in compliance with Reason's algorithm. Overtime working had an interaction with the safety culture, leadership coaching and caring, leadership awareness and effort perception of the workers. Safety culture dimension that had the highest effect on lapses and exceptional violations was“communication and feedback systems”. Violations were affected by safety culture and leadership as expected. No direct/ indirect relationship between safety culture and accidents was detected however there was a limitation in studying relationship between the culture and near misses since near miss awareness has not yet developed in Turkey among plant workers.