Keten katılmalar üzerinden sübstitüe siklitollerin sentezi
Synthesis of substitue cyclitols via ketene addition
  1. Tez No: 504769
  2. Yazar: ESEN YILDIZ BEKFELAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞİMŞEK KUŞ, PROF. DR. GÖKHAN CORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
[2+2] Keten katılma tepkimeleri oda sıcaklığında, ılımlı şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Keten katılma tepkimeleriyle uygun çıkış maddeleri hazırlanmakta ve bu bileşiklerden bisiklik trisiklik moleküller veya siklitol türevleri sentezlenebilmektedir. Bu tür moleküller ilaç kimyasında son derece önemlidir. Özellikle, siklitol türevlerinin güçlüantibiyotik, antilösemik, antidiyabetik, antiviral, antikanser, antiobezite, büyümeyi düzenleyici ve tatlandırıcı etkilerinin olmaları nedeniyle, yeni türevlerin sentezi hala birçok araştırmacının ilgisini çekmekte ve yoğun bir şekilde bu alanda çalışmasına sebep olmaktadır. Anahtar bileşik olarak kullanılan ve önemli biyolojik aktivite gösteren siklitol türevlerinin sentezi için birçok yöntem olmasına rağmen, türevlerinin çok yönlü kullanılabilme özelliklerinden dolayı, daha basit çıkış maddelerinden yapılan sentezler çok daha önemli ve uygulanabilir olmaktadır. Tez kapsamında, yeni siklitol türevlerinin sentezi hedeflenmiştir. Sentez, keten katılma reaksiyonlarına dayandırılmıştır. 1,4-siklohekzadienin'e (1) keten katılarak siklobütanon türevi elde edilmiştir. Keten katılma ürünü çeşitli kimyasal transformasyonlar ile hedef ürünlere dönüştürülmüştür. Ayrıca, sentezlenen moleküllerin bazılarının antibakteriyel ve antioksidan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
[2+2] Ketene addition is carried out at room temperature and mild conditions. Appropriate starting materials are prepared by ketene addition reactions and bicyclic, tricyclic molecules or cyclitol derivatives can be synthesized from ketene addition products. These molecules are extremely important in drug chemistry. In particular, because of the strong antibiotic, antileukemic, antidiabetic, antiviral, anticancer, antiobesity, growth regulatory and sweetening effects of the cyclitol derivatives, synthesis of new derivatives is still drawing attention of many researchers and causing intense work in this field. Although there are many methods for synthesizing cyclitol derivatives that are used as key compounds and having significant biological activity, Cyclitols synthesized from simpler starting materials are much more important. Because these methods can be easly applicable in the synthesis and versatile using of their derivatives. Within the thesis, synthesis of new cyclitol derivatives is aimed. Syntheses are based on ketene addition reactions. 1,4-cyclohexadiene (1) was added with ketene to obtain the cyclobutanone derivative. The ketene addition product was converted to the target products by various chemical transformations. In addition, antimicrobial and antioxidant effects of some of the synthesized molecules have been examined.