1,4-diokso-2-bis(2-amino-2-(hidroksimetil)propan-1,3-diol) içeren polimer ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of thermal properties of polymer phthalocyanines containing 1,4-dioxo-2-bis (2-amino-2- (hydroxymethyl) propan-1,3-diol
- Tez No: 504782
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmamızda 4,4'-((2,3-bis(1,3-dihidroksi-2-(hidroksimetil)propan-2-iil)amino )bütan-1,4-diol)bis(oksi) diftalonitril (II) bileşiği sentezlenmiştir. 4,4'-((2,3-bis(1,3-dihidroksi-2-(hidroksimetil)propan-2-iil)amino )bütan-1,4-diol)bis(oksi) diftalonitril (II) bileşiğinin, DBU (1,8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en) katalizörü ve n-pentanol çözücüsü ile reaksiyonu sonucu metalsiz ftalosiyanin (H2Pc) (1) sentezlenmiştir. Daha sonra 4,4'-((1,4-bis((1,3-dioksoisoindolin-2-il)oksi)bütan-2,3-diil)bis(oksi)) diftalonitril (II) bileşiği ve sırasıyla susuz metal tuzları (CuCl2, NiCl2, CoCl2 ve Zn(CH3COO)2) kullanılarak, DBU katalizörü ve n-pentanol çözücüsü varlığında reaksiyonu sonucu bakır ftalosiyanin polimeri (CuPc) (2), nikel ftalosiyanin polimeri (NiPc) (3), kobalt ftalosiyanin polimeri (CoPc) (4) ve çinko ftalosiyanin polimeri (ZnPc) (5) sentezlenerek literatüre kazandırıldı. Sentezlenen başlangıç maddelerinin ve ftalosiyanin polimerlerinin yapıları elementel analiz, FT-IR, UV-Vis., 1H-NMR, TG/DTG ve DTA analiz teknikleriyle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 4,4 '- ((2,3-bis (1,3-dihydroxy-2- (hydroxymethyl) propan-2-yl) amino) butane-1,4-diol) bis (oxy) diphthalonitrile (II) compounds were synthesized. Metal-free phthalocyanine (H2Pc) (1) was synthesized by the reaction between 4,4 '- ((2,3-bis (1,3-dihydroxy-2- (hydroxymethyl) propan-2-yl) amino) butane-1,4-diol) bis (oxy) diphthalonitrile (II) and n-pentanol solvent with the DBU (1.8-diazabicyclo [5.4.0] undec-7-ene) catalyzer. Then 4,4'-((1,4-bis((1,3-dioxoisoindolin-2-yl)oxy)butane-2,3-diyl)bis(oxy)) diphthalonitrile (II) compound gave the reactions with anhydrous metal salts (CuCl2, NiCl2, CoCl2, Zn(CH3COO)2) respectively with usage of DBU catalyzer and n-pentanol solvent in order to bring about copper phthalocyanine (CuPc) (2), nickel phthalocyanine (NiPc) (3), cobalt phthalocyanine (CoPc) (4) and zinc phthalocyanine (ZnPc) (5) in the sequence of given anhydrous metal salts. The synthesized molecules (I), (II), (1), (2), (3), (4) and (5) were gained to the scientific literature. The structures of synthesized starting compounds and phthalocyanine polymers were illuminated with elemental analysis FT-IR, UV-Vis., 1H-NMR, TG/DTG and DTA techniques.