Okullardaki sosyal yapı ve doğal liderlik süreçlerinin sosyal ağ teorisi perspektifinden incelenmesi: Bir durum çalışması
An analysis of social structure and emergent leadership processes in schools through the lens of social network theory: A case study
  1. Tez No: 504783
  2. Yazar: ŞÜKRÜ HANGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, okulların sosyal ağlarının fotoğrafını çekmek ve sosyal ağ analizi tekniklerini kullanarak bu ağlardaki ilişki modellerini betimlemektir. Başka bir ifadeyle, öğretmenler arasındaki arkadaşlık, tavsiye ve sosyal destek ağlarının doğasını, ağlardaki ilişki modellerini ve sosyal ilişkileri şekillendiren değişkenleri ağ analizinin çeşitli formel kavram, istatistik ve görselleri yardımıyla tespit etmek ve görüşme verileri ışığında betimlemek tezin ana amacını teşkil etmektedir. Yöntem: Bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden olan çoklu durum çalışması şeklinde tasarlanmıştır. Çalışılan üç lise, amaçlı örnekleme ile seçilmiş ve veriler görüşme yoluyla elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracıyla hem nicel hem nitel veriler toplanmıştır. Ağ verileri sosyal ağ analiz programları, nitel veriler de içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Bulgular: Sosyal ağ analizi sonucunda biçimsel yapıdan farklı olan doğal arkadaşlık grupları tespit edilmiştir. Her okulun sosyal ağı farklı bir ilişki deseni çıkarsa da cinsiyet değişkeninin ağlardaki ilişkilerde belirleyici olduğu görülmüştür. Branş ve kıdem değişkenleri de benzerlik ekseninde öğretmenleri alt gruplara sevk etmiştir. Fiziksel alandaki bölünme gibi örgütsel düzenlemeler de, ilişkileri de etkilemiştir. Yanı sıra, ortak paydalara sahip öğretmenler arasındaki ilişkiler daha yoğundur. Sonuç ve Öneriler: Öğretmenler arası sosyal ilişkilerde hemcinslerin, aynı branştan olanların, hizmet süresi birbirine yakın olanların ve ortak paydaya sahip öğretmenlerin benzerliğin çekim gücüyle birbirini daha çok tercih ettiği bulunmuştur. Araştırma sonuçları, alanyazındaki çalışmaların bulgularıyla örtüşmektedir
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to take a glimpse of teachers' social networks and explore relationship patterns in these networks using social network analysis methods. In other words, this study aims to find and analyze the nature of teachers' friendship, advice and social support networks, relationship patterns in these networks and the variables shaping the social relationships by way of formal concepts, statistics and visuals provided by network analysis. Method: This study was designed as qualitative case study research. Three high schools were selected with purposeful sampling method and data were collected through semi-structured interviews. Both qualitative and quantitative data were collected using the instruments developed by the researcher. Network data were analyzed with network analysis software and qualitative data were deciphered with content analysis. Results: It was found that informal friendship networks revealed a form that was different from formal structure. Although each school had a definite network pattern, gender had a significant dominance in affecting relationship patterns in all networks. Similarity of branch and tenure seemed to lead teachers into subgroups. Organizational design also was noticed to affect the quality and quantity of relationships. Finally, it was revealed that teachers who shared common grounds had more interactions. Conclusion and Suggestions: Teachers of same gender, of same branch, of similar tenure and similar perceptions and perspectives tended to interact with each other more often than the dissimilar ones based on the homophily principle. Results of this study are mostly in congruence with the findings of previous research in literature.