Van-Tatvan karayolunun çevresel etkileri ve peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Van-Tatvan roads from environmental effects and landscape architecture
- Tez No: 504795
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, uluslararası öneme sahip olan Van-Tatvan karayolunun ve yakın çevresinin çevresel etkilerinin belirlenmesi, Van-Tatvan karayolunun manzara bileşenleri hakkında kullanıcı tutumlarını saptanması ve Van-Tatvan karayolu ve yakın çevresinin doğal ve kültürel peyzaj yapısına ilişkin analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Edremit'te bulunan Van-Kocaeli Dostluk Parkı'ndan başlayıp Tatvan ilçe girişine kadar uzanan 129 km'lik karayolu ve yakın çevresini kapsayan bir alan üzerinde yürütülmüştür. Çalışma alanında kültürel yapı analizi yapılmış, güzergâh üzerinde bulunan araştırma alanındaki tarihi ve sivil yapılar, sulak alanlar, rekreasyon alanları ve tarım alanlarında inceleme yapılarak işlenmiştir. Bunun yanında karayolunun ve yakın çevresindeki alan kullanımlarının çevresel etkilerinin belirlenmesi için uygun matematiksel yöntem geliştirilerek Van-Tatvan karayolu etki alan haritası hazırlanmıştır. Ayrıca çalışma alanının manzara bileşenleri hakkında kullanıcı tutumlarını saptamak için 80 kişiden oluşan bir anket hazırlanmış, anket sonuçları SPSS yazılımı ile istatiksel sorgulamalara tabi tutulmuş, Ki-kare anlamlılık testleri yardımı ile kullanıcıların mevcut durumda sahip oldukları özelliklerin verdikleri cevapları ne derece de etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the environmental effects of the Van-Tatvan highway with its international reserves, the user attitudes about the landscape components of the Van-Tatvan highway and the analysis of the natural and cultural structures of the Van-Tatvan highway and its immediate surroundings. The study area covers an area of 129 km from Van-Kocaeli Friendship Park in Edremit to the entrance of Tatvan District. Cultural structure analysis has been carried out in the study area and historical and civic structures, wetlands, recreation areas and agricultural areas in the research area on the route have been examined and processed. In addition to this, a suitable mathematical method has been developed to determine the environmental effects of the use of the area in the vicinity of the highway and Van-Tatvan highway domain map has been prepared. In addition, a questionnaire consisting of 80 people was prepared to determine user attitudes about the landscape components of the study area. The results of the questionnaire were subjected to statistical questionnaires with SPSS software, and with the help of Chi-square significance tests, it was tried to understand how much the users had the answers to the answers they had.