Resim sanatında depresyon belirtileri 'anhedoni, sessizlik, acı, keder, çöküntü' temalı resimler
Symptoms of depression in paninting art 'anhedonia, silence, pain, misery, depression' themed pictures
- Tez No: 504796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR BALSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Batman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı' nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada depresyon başlığı adı altında sanatçılar ve çalışmaları araştırılarak, depresyonun sanata kattığı yaratıcılık boyutu incelenmiş olup, sanatçıların hayat hikâyelerinden derlemeler yapılmıştır. Sanatın depresif boyutu, hayata yansımaları, karşılaşılan birtakım güçlüklerle başa çıkmaya çalışan sanatçıların yaşamları ve bu yaşantıların sonucunda eserlerine kattıkları ruhsal travmalar her zaman söz konusu olmuştur. Sanatçıların bu durum karşısındaki mutsuzluk, umutsuzluk, karamsarlık, yalnızlık, elem, yaşantıdan keyif alamama hatta intihar girişimine kadar birçok semptomlarla karşılaşmaları bu araştırmanın çekirdeğini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda tezin ilk bölümünde depresyonun tanımı, psikodinamiği üzerinde durulmuş, psikanalitik bakış açısıyla birçok farklı görüşe değinilmiş ve depresyonun çıkış noktası, ruhsal sorunlar ve bu ruhsal sorunlara neden olan durumlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ise depresyon ve sanat başlığı adı altında sanatçıların içsel dünyalarında kendi benlikleriyle olan mücadelesi ve yaşadıkları travmatik durumların doğrudan ya da dolaylı bir şekilde eserlerine nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Ayrıca çocuk yaşta büyük sorunlarla karşılaşan ünlü düşünürlerden, yazarlardan, besteci, şairlerden, heykeltraş ve ressamlardan örnekler verilerek anhedoni, acı, keder, çöküntü konularına değinen sanatçıların eserleri incelenmiş ve bu çalışmalarla bağlantılı olarak yaşam öyküleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise sanat ve depresyon bağlamında, psikiyatri servisinde yatan hastalarla yapılmış olan uygulamalı sanat eğitimi deneyimlenerek ortaya konulmuş ve bu hastaların resim yaptıklarında nasıl bir ruh hali içerisinde oldukları gözlenmiştir. Son bölümde ise araştırmacının konuya ilişkin resimleri ve bu resimlerin analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master's degree thesis at Batman University Social Sciences Department of Painting Art. By searching artists and their works under the title of depression in this study, the creativity aspect that depression has added to art has been investigated, and collections have been created from artists life stories. The depressive aspect of art, its reflections on life, the lives of artists struggling to deal with some difficulties faced, and the psychic trauma they have added to their works as a result of these experiences have always been discussed. In the face of such a situation, artists' facing with many symptoms such as unhappiness, desperation, pessimism, loneliness, sorrow, not taking pleasure from life, even attempts to commit suicide creates the core of this study. Accordingly in the first chapter of the thesis, the definition of depression and its psychodynanmics have been emphasized, and with psychoanalytic viewpoint many different views have been mentioned, and the starting point of depression, mental disorders and situations leading to these mental disorders have been explained. In the second chapter under title of depression and art, artists struggle with their egos and how the traumatic events they experienced affected their works directly or indirectly have been stressed. In addition, by giving examples from famous thinkers, writers, composers, poets, sculptors and artists having experienced big problems as children, works of artists addressing anhedonia, pain, misery, depression have been searched, and in conjunction with these studies information of their live stories has been given. In the third chapter, within the context of art and depression, applied art training with hospitalized patients in psychiatry service has been carried out and revealed, and how these patients felt while drawing painting has been observed. In the last chapter, there are researcher's pictures related to the topic and their analyses.