The practice of soul-leading by means of rhetoric and myth in plato's Phaedrus
Platon'un Phaidros'unda retorik ve mit yoluyla ruha rehberlik pratiği
  1. Tez No: 504794
  2. Yazar: ALİ NEJAT KANIYAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Platon'un Phaidros diyaloğunda yer alan mitik imgelerin temel itibariyle nasıl bir işlev ya da kullanım görmüş olabileceğine dair bir açıklama getirmeyi hedeflemektedir. Platonik diyalogların mitik imgelere birçok sefer yer vermiş olduğu bilinmektedir, bununla birlikte Phaidros ilginç bir vaka teşkil etmektedir. Zira, mitik imge diyaloğun geri kalanıyla görünürde bir bağ taşımayan bir bölüm içine yerleştirilmiştir. Phaidros'un ilgi çekici tarafı metnin iki ayrı parçaya bölünmüş gibi görünmesinden ileri gelmektedir. Her bir kısım tematik ve yapısal anlamda bir diğerinden dikkate değer bir şekilde farklılıklar göstermektedir. Nesiller boyunca birçok okurun da gözlemlediği üzere, diyaloğun ilk yarısında aşkın doğası hakkında yürütülen bir dizi tartışma yer almaktadır. Mitik imgeler aşk hakkında yapılan bu tartışmalar bağlamında metinde yer bulmaktadır. Diyaloğun ikinci yarısı ise neredeyse tamamen retorik sanatıyla ilgili tartışmalara ayrılmıştır. Bu çalışmanın ortaya koyduğu üzere diyaloğun bu iki yarısı arasında bir bütünlük bulmak üzere birçok girişimde bulunulmuştur. Bu tez diyaloğun bir bütünlük taşıdığını savunmak adına, diyaloğun iki yarısını bir araya getiren öğenin“ruh rehberliği”fikri olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining the fundamental use or the function of mythic imagery that take place within the Phaedrus dialogue by Plato. The Platonic dialogues have utilized myths and poetic language in many instances, yet Phaedrus constitutes a rather strange case, since the mythic imagery is placed within a section that seemingly has no ties with the rest of the dialogue. The curious case of Phaedrus is that the text can be said to have been divided into two distinct parts. In each part, the theme and the textual structure display certain substantial differences. As it has been observed throughout many generations of scholars, the first half of the dialogue is a series of discussions on the nature of love. The mythic imagery occupies a substantial place within the context of those accounts of love. The second half of the dialogue, however, is almost exclusively reserved for the art of rhetoric. As this study demonstrates there have been numerous attempts at uniting these two halves of the dialogue. This thesis attempts to give another account for the case of a unified dialogue, and argues that the element that bridges the two halves of the dialogue is the notion of“soul-leading”.