Explaining the causal relationship between female labor force participation and its determinants in Turkey
Türkiye'deki kadın işgücüne katılım düzeyi ile belirleyicileri arasındaki nedensel ilişkinin açıklanması
- Tez No: 504852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye, kadınların işgücüne katılım oranı açısından 2005 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde artış göstermiş olsa da uluslararası arenada hâlâ en düşük kadın işgücüne katılım oranına sahip ülkelerden biri konumundadır. Bunun yanısıra, işgücüne katılım düzeyinde cinsiyet eşitsizliği ülkemizde oldukça yüksek seviyededir. Bilindiği üzere, bir ülkenin ekonomik düzeyde kalkınmasını sağlamak ancak kaliteli beşeri sermaye kullanımı, cinsiyet ayrımcılığının giderilmesi ve toplam istihdam düzeyinin yüksek seviyede seyri ile mümkün olabilir. Bu nedenle, tezin temel amacı Türkiye'deki kadınları işgücü piyasasından engelleyen temel bariyerleri ortaya koymaktır. Çalışma aynı zamanda kadınların işgücü arzındaki bariyerlerinin arkasında yatan temel nedenlere nedensel bakış açısı ile dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Belirleyici faktörlerin etkisi, 2013-2015 yılları arasındaki Hanehalkı Bütçe Anketlerine ait verilerin Probit, GSEM ve Mediation gibi ekonometrik analizler kullanılarak tahmin edilmesiyle elde edilmiştir. Bu çalışma, daha önce kadın istihdamını açıklamada hem yerel hem de küresel çapta yer almayan analizlerin (GSEM ve Mediation) kullanılması bakımından emsalsizdir. Bir yandan tezdeki analizlerin sonuçları daha önce bu alanda gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen bulgular ile hem teorik hem de ampirik olarak tutarlılık arz etmektedir. Öte yandan tez, ortaya koymuş olduğu hipotez (H0: Türk kadınları işgücü piyasasına en çok piyasa dışı faaliyetlerindeki fırsat maliyetlerini göz önünde tutarak katılmaktadırlar.) açısından diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır. Hipotezin sonucu olarak, piyasa dışı fırsat maliyetinin en çok kadınların eğitim düzeyi tarafından belirlenmesi nedeniyle eğitimin Türkiye'deki kadın işgücü katılımında en önemli faktör olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanısıra, medeni durum, çocuk sahipliği, yaş, hanehalkı geliri, hanehalkı harcama düzeyi, mal sahipliği, ve eğer kişi evli ise eşinin çalışma durumu da Türkiye'de kadınların istihdama katılma kararlarında önem teşkil eden diğer faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Despite female labor force participation rate (FLFPR) has steadily increased from 2005 onwards in Turkey, Turkey is still one of the countries having the lowest FLFPRs in the international arena. Furthermore, the labor force participation rate varies substantially by gender in our country. As is known to all, providing high level of economic development in a country can be possible on the condition that high quality of human capital is utilized, gender inequality is eliminated and employment rate is kept up with the high level. Therefore, the objective of this thesis is to present the main barriers preventing women from the labor market in Turkey. This study also aims to draw attention to the reasons behind the labor supply barriers of women from the causal perspective. For this purpose, the impacts of the determinants have been estimated using the data of Household Budget Surveys for the period of 2013-2015 via econometric analyses such as Probit, GSEM, and Mediation. This thesis is unique in terms of employed analyses (GSEM & Mediation) which have not taken place in explaining FLFP either locally or globally. On the one hand, the results of this thesis have been consistent with the findings which were specified both theoretically and empirically in the previous studies. On the other hand, this thesis is differed from the previous ones by revealing the hypothesis such that“Turkish women participate in the labor market mostly by considering their opportunity costs for non-market activities.”In conclusion, education has been found the key factor affecting the women's participation since the opportunity costs for non-market activities are mostly determined by the education levels of women. Additionally, marital status, fertility, age, household income, household expenditure, asset ownership, and if married, spouse employment status are the other important factors affecting the women's participation decisions in Turkey.