Serbest bölgelerin dış ticarete etkisi: Bursa Serbest Bölgesindeki firmaların yatırım yapma nedenlerinin ölçülmesi
The impact of free zones on foreign trade: measuring the causes of investing firms in Bursa Free Zone
  1. Tez No: 504863
  2. Yazar: TOLGA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Serbest Bölgeler, ülkelerin ticaret üzerine koymuş oldukları kotalardan ve kısıtlamalardan etkilenmeyen, aynı zamanda firmalar için çeşitli avantajlar sağlayan özel alanlardır.Serbest Bölgeler sağladıkları avantajlar ile ülkeleri dış ticarette üstün konuma getirebilirler.Ülkemizde 1980'li yıllara kadar serbest bölge kurma çalışmalarında bulunulmuş, ancak başarılı olunamamıştır. 1985 yılından sonra sanayileşme stratejisi ile birlikte serbest bölge kurma çalışmaları hız kazanmıştır. 1985 yılında çıkarılan kanunla serbest bölgelerin ilk temelleri atılmış belirli bölgelerde kurulan ve birçok vergi muafiyeti sağlanan gümrük mevzuatların geçersiz sayıldığı serbest bölgeler, ülke ticaretinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, serbest bölgelere ait tanım ve bilgiler incelenmiştir.İkinci bölümünde, serbest bölgelerin dış ticarete etkisi ve dış ticaret kavramına ilişkin tanım ve bilgiler verilmiştir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Bursa Serbest Bölgesindeki firmaların yatırım yapma nedenleri beklenti ve karşılama oranları üzerinden test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında, firmaların vergisel avantajlardan yararlanma konusundaki beklenti ve karşılama oranları arasında (p:0,00
Özet (Çeviri)
Free trade zones are special realms which are free from the quotas and restrictions on foreign trade that states apply as well as being beneficial to firms.Free trade zones can help countries to have the edge over in global trade with advantages they provide.During 1980s free zone implementations have been tried in Turkey but became no success. After 1985, free zone implementation studies improved. By the legislation enacted in 1985, first foundations of free zones have been laid. Providing many tax exemption and inactive regulations formed in specified zones, free zones are becoming more important. In the first part of the study the definitions and information of free zones are examined.In the second part, the effect of free trade zones on foreign trade and the concept of foreign trade definitions and information given.In the third and final part of the study, the reasons for investing to firms in the bursa free zone over expectation and coverage rates tested. According to results obtained from the study; It was seen that there was a significant difference between expectation and coverage rates of the companies regarding the benefit of tax advantages (p: 0,00