Karolenj Krallığı
Carolingian Kingdom
  1. Tez No: 504864
  2. Yazar: GAMZE BOZKURT DALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, Karolenj Krallığı ele alınmıştır. Bu krallığının irdelenmesi ve bu dönemin siyasi yapısının aydınlatılması amaçlanmıştır. Çalışma, Karolenjlerin, 7. Yüzyılın ortalarından itibaren Roma İmparatorluğunu, kendi adlarına tekrar diriltmeye çalıştıklarını göstermiştir. Karolenjlerin 732 Puvatya savaşında Müslüman Arapları yenilgiye uğrattıkları ve Avrupa'nın etnik ve dini kimliğinin oluşmasında pay sahibi oldukları tespit edilmiştir. Büyük Roma imparatorlarından sonra ilk kez, Papanın elinden taç giyerek imparator unvanına erişen Kral Charlemagne'ın, yaptığı siyasi reformlar sayesinde Avrupa'ya, dönemin Rönesansını yaşattığı belirlenmiştir. Anahtar kelimeler; Avrupa, Charlemagne, Roma imparatorluğu, Karolenj.
Özet (Çeviri)
The study examines the Carolingian kingdom. It aims to reveal the kingdom and its political structure. The study has indicated that the Carolingians tried to resurrect the Roman Empire from the mid-seventh century. It has been found out that Carolingians defeated the Muslim Arabs in the battle of Tours in 732 and they played a significant role in the development of Europe's ethnic and religious identity. It has been underlined that the period of the King Charlemagne who was the first person crowned by the Pope after the great Roman Emperors was a Renaissance era, based on his political reforms. Key Word: Europe, Charlemagne, Roman, Carolingian