Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü'nün (WIPO) hukukî yapısı ve bünyesindeki tahkim sürecinin işleyişi
The legal structure of World Intellectual Property Organization (WIPO) and the functional process of arbitration within
- Tez No: 504871
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İletişim sektöründe yaşanan baş döndürücü gelişmeler, dünyayı küçük bir köye dönüştürürken başta ekonomi olmak üzere siyaset, ticaret ve bilim alanlarında toplumlararası etkileşimi hızlandırmaktadır. Toplumlararası etkileşim, ilişkilerin karmaşıklığında birtakım uyuşmazlıklara teşnedir. Dünya ölçeğinde yaşanan teknolojik gelişmeler uluslararası ticareti de etkilemekte, gelişmeleri müteakiben uyuşmazlıklar da gündeme gelmektedir. Uluslararası unsurlu ticari uyuşmazlıkların çözümünde taraflar, zaman kaybına uğramaksızın adilane bir çözüm yoluna ihtiyaç duymaktadırlar. Fikrî mülkiyet uyuşmazlıkları başta olmak üzere ticari uyuşmazlıkların çözümünde WIPO bünyesindeki tahkim süreci önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle WIPO tahkim çerçevesinin ortaya konulmasında, gerek teori gerekse uygulama itibariyle, fayda mülahaza edilmektedir. WIPO tahkiminin işleyişi ve özellikleri ifade edilmek suretiyle taraflara diğer tahkim müesseseleri ile mukayese etme imkânı da sunulabilecektir. Tez çerçevesinde öncelikle WIPO'nun kuruluşu, statüsü, teşkilâtlanma biçimi ve organları değinilecektir. WIPO'nun görev ve işlevleri takdim edildikten sonra WIPO bünyesinde uygulanan tahkim sürecine geçilmesi yöntem olarak benimsenecektir. Gittikçe önemi artan fikrî mülkiyet konusundaki uyuşmazlıklar da dâhil olmak üzere uluslararası ticarî uyuşmazlıkların çözümünde göz ardı edilmemesi gereken bir alternatif olarak WIPO tahkim sürecinin işleyişinden bahsedilecektir. Dolayısıyla WIPO'nun hukuki yapısının incelenmesini müteakiben tahkimin işleyişinin anlatılması, sürecin açık bir biçimde anlaşılmasını sağlayarak hukuki ilişkinin ve çerçevenin net bir şekilde ortaya konulmasına hizmet edecektir. Nitekim WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezinin WIPO bünyesinde bir idari birim olarak örgütlenmesi, tespit edilen yöntemin uygunluğuna işaret etmektedir. Neticede teorik araştırmacılara ve uygulayıcılara çalışmalarında metodolojik çerçevesi netlik arz eden bir çalışma sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The dizzying developments experienced in the communication sector are transforming the world into a small one, accelerating inter-societal interactions in politics, trade and science, especially in the economy. Interaction between communities is related to some disagreements in the complexity of relations. Technological developments in the scale of the world affect international trade, and disagreements also come to the fore after development. Parties to the solution of international commercial disputes need a fair solution without losing time. The arbitration process within the WIPO has an important place in the solution of commercial disputes, especially intellectual property disputes. For this reason, it is considered useful in the presentation of the WIPO arbitration framework, both theory and practice. It will also be possible to compare parties with other arbitration institutions by expressing the function and characteristics of the WIPO arbitration. In the framework of the thesis, firstly the organization, status, organizational form and organs of WIPO will be mentioned. Once the functions and functions of WIPO have been introduced, it will be adopted as the method of proceeding to the arbitration process applied in WIPO. The workings of the WIPO arbitration process will be mentioned as an alternative that should not be ignored in the solution of international commercial disputes, including increasingly intellectual property disputes. Therefore, following the examination of the legal structure of WIPO, the explanation of the functioning of the arbitration will serve to clarify the legal relationship and the frame clearly by ensuring that the process is clearly understood. As a matter of fact, the organization of the WIPO Arbitration and Mediation Center as an administrative unit within the WIPO, indicates the appropriateness of the method established. As a result, a methodological framework of clarity will be presented to theoretical researchers and practitioners.