Enzyme immobilization onto carbon fiber electrodes by electrochemical polymerization
Elektrokimyasal polimerizasyonla karbon fiber elektrotlara enzim tutuklaması
- Tez No: 504887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF BÖYÜKBAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada yeni bir elektrot malzemesi kullanıldı ve invertaz enzim elektrotları elektrot malzemesi olarak karbon fiber kullanılarak hazırlandı. Karbon fiber enzim elektrotları laboratuvarda hazırlanan karbon fiber elektrotlar üzerine elektrokimyasal polipirol polimerizasyonu esnasında invertazın tutuklanmasıyla elde edildi. Tutuklanan enzimin kinetik parametreleri, Vmax (maksimum reaksiyon hızı) ve Km (substratın enzim ilgisi) elde edildi. Reaksiyon koşullarının enzim aktivitesine etkisi incelendi. Tutuklanmış enzimin optimum sıcaklığı ve pH'ı, doğrusal çalışma aralığı ve ölçümlerin ardışık stabilitesi saptandı. Sonuçlar daha önceden yapılmış çalışmalarda bulunan serbest enzim ve platin elektrotta ve polipirolde tutuklanmış enzim çalışmalarıyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a new electrode material was used and invertase enzyme electrodes were prepared by using carbon fiber as electrode material. Carbon fiber enzyme electrodes were obtained by immobilization of invertase in the conductive polypyrrole polymer matrix during electrochemical polymerization onto laboratory–made carbon fiber electrodes. Maximum reaction rate, (Vmax) and substrate affinity, (Km), of immobilized enzyme were determined. The influence of conditions on enzyme activity was reviewed. The optimum temperature, optimum pH value, linear working range and daily stability of immobilized enzyme were determined. The results were compared with the previous study in which invertase was placed in polypyrrole coated platinum electrodes.