The initial stage for Early Bronze Age Cyprus: Metallurgy of the Philia culture from a maritime cross-cultural perspective
Kıbrıs'ta Erken Tunç Çağının başlangıcı: Filya kültürünün metalurjisinin kültürlerarası denizcilik açısından incelenmesi
  1. Tez No: 504904
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Filya dönemi, Kıbrıs'ta yaşanan geniş kapsamlı ve Kalkolitik dönemle büyük farklılıklar gösteren ekonomik, teknolojik ve sosyal değişikliklerle karakterize edilmektedir. Bu yeni kültürün ürünleri diğerlerine nazaran o kadar farklıydı ki, Dikaios bu döneme ait seramik buluntularıyla ilk defa karşılaştığında onlara bulundukları yer olan Ovgos Vadisi'ndeki Filya Vasiliko mezarlığına ithafen“Filya”ismini verdi. Ne var ki, tartışma çoğunlukla nüfus hareketi, kültürel etkileşim veya yerel gelişmeler üzerine odaklandığı için bu geçiş sürecinin doğasını anlama çabası yetersiz kalmaktadır. Literatür sıkça Filya dönemine odaklanmakta ve Filya kültürünün ortaya çıkmasına yol açan değişimleri göz ardı etmektedir. Ada kültüründe yaşanan çarpıcı değişimleri ve ada sisteminde Bronz Çağ'ın ortaya çıkışını anlamak için, uzun vadeli ve daha kapsamlı bir bakış açısı kullanılmalıdır. Bu bağlamda bu tez Kıbrıs'ı bir ada kültürü olarak denizcilik perspektifinden ele alırken Filya döneminin metalürjik yönünü analiz etmekte ve adanın komşularıyla bağlantılı olarak yaşadığı değişimleri genel hatlarıyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Philia phase is characterized by whole-scale changes in the economy, technology and society of Cyprus, which mark a profound break with the Chalcolithic period on the island. The products of this new culture were so distinct from the rest, that when Dikaios encountered the ceramic finds from this period for the first time, he named them“Philia”, regarding the location of the finds in the cemetery of Philia Vasiliko at the Ovgos valley. However, the nature of this transition is still poorly understood since the discussion mainly revolves around population movement, cultural interaction, or local development. The literature often focuses specifically on the Philia period, disregarding the developments which led to the emergence of the Philia culture. In order to understand the intense changes of the island culture and emergence of the Bronze Age within in the island system, a broader viewpoint must be taken in a long-term temporal perspective. Therefore, this thesis will examine Cyprus as an island culture from the maritime outlook meanwhile analyzing the metallurgical aspect of the Philia Phase, which helps one follow the distinct changes that took place in the island in connection with its neighbors.