Sendikal tazminat
Trade union compensation
  1. Tez No: 504920
  2. Yazar: DOĞUKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İşyerinde örgütlenmiş bulunan bir sendikaya üye olan işçi sayısı ne kadar fazla olursa sendikanın o işyerindeki etkisi de o nispette artmaktadır. Güçlü bir sendikanın etrafında toplanan işçiler, sendika vasıtasıyla ücret artışı sağlayabilmekte, daha iyi şartlarda çalışma imkânı elde edebilmekte, işverenin yönetim ve fesih hakkını sınırlayabilmektedir. Buna karşılık bazı işverenler kendilerine mali yükümlülükler getirilmesini yahut haklarının sınırlandırılmasını istememektedir. Bu nedenle de işyerinde kurulu bulunan sendikal düzeni zayıflatma yönünde kimi eylemlere başvurabilmektedir. Bu amaçla işverenler işe alımda, işin devamında ve işe son vermede sendikal nedenlere dayalı ayrımcılıkta bulunabilmektedir. İşverenlerin sendikal nedene dayalı ayrımcılık eylemlerine karşı işçilerin sendika hak ve özgürlüğünü korumak adına çeşitli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu konuda 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 25. maddesinde yer alan düzenleme önem arz etmektedir. İlgili düzenleme çerçevesinde sendikal nedene dayalı ayrımcılığa karşı işçiye sağlanan güvencelerden birisi de sendikal tazminattır. Söz konusu tazminat, işverenin sendikal nedene dayalı ayrımcılık eylemlerine karşı getirilen medeni bir cezadır. İlgili çalışmada, sendikal tazminata ilişkin düzenlemelerde kimi eksik yönler bulunmasına karşın sendikal nedene dayalı ayrımcılığa karşı caydırıcı bir yaptırım olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The more employees who become members of a trade union organized in a workplace the more trade union's influence increase. Employees gathered around a powerful trade union can increase wages through the trade union, acquire better working conditions, limit employer's right of administrate and terminate. However some employers don't want to be imposed financial obligations or limit their rights. Therefore they resort to some discriminate acts for weakening trade union organized in workplace. For this purpose, employers can resort to anti-union discrimination in relating to hiring, during employment and dismissal. There are some various legal regulations against acts of anti-union discrimination of employers in order to protect employees' trade union freedom and right to organize. In this regard article 25 of Act on Trade Unions and Collective Labour Agreement No 6356 is significant. In this context, one of these guarantees against acts anti-union discrimination is trade union compensation. This compensation is a civil penalty against acts of anti-union discrimination of employer. In this study, despite the fact that there are some deficiencies in trade union compensation regulations, it is a deterrent sanction against anti-union discrimination.