Örgütsel çatışma ve yönetimi: Kamu örgütlerinde bir araştırma
Organizational conflict and management: A research in public organizations
- Tez No: 504922
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada Ankara bulunan kamu kurumlarında çalışan personelin örgütsel çatışma durumunda yöneticilerine ve meslektaşlarına karşı sergiledikleri uzlaşma, uyma, kaçınma, bütünleştirme ve baskı çatışma yönetim stratejileri ile demografik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri toplama tekniği olarak demografik sorular ile Rahim'in Örgütsel Çatışma Ölçeğinin A ve C formlarının yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; demografik özelliklere göre yapılan analizlerde personelin meslektaşları ile yaşadığı çatışma durumunda daha çok mesleki tecrübe ve yaş ile baskı stratejisi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Personelin yöneticisi ile yaşadığı çatışma durumunda ise daha çok mesleki tecrübe ve yaş ile uyma ve baskı stratejileri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Anket sorunlarına verilen cevaplar özelinde yapılan analizlerde ise personelinin meslektaşları ile yaşadığı çatışma durumlarında çoğunlukla bütünleştirme stratejisini ve nadiren baskı stratejisinin kullandıkları söylenebilir. Yöneticileri ile yaşadığı çatışma durumlarında ise çoğunlukla bütünleştirme, ve nadiren baskı stratejisinin kullandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, The relationship between forms of consensus, conformity, avoidance, integration and repression and demographic variables that individuals exhibit against their managers and colleagues in the event of organizational conflict has been examined. The demographic questionnaire and the questionnaire form of Form A and Form C of Rahim's Organizational Conflict Scale was used as the data collection technique. As a result of the research, in analyzes made according to demographic characteristics, there is a significant relationship between occupational experience and age and competing strategy in case of conflict situation in which personnel live with each other.There is a significant relationship between occupational experience and age, and the strategies of accommodating and competing in the conflict situation that the staff lived with the manager. In the analysis of the questionnaires, it can be said that the staff mostly use the strategy of integration and rarely the competing strategy in conflict situations where the staff lives with each other. In cases of conflict with the managers, it can be said that they are mostly used by integration, and rarely by the competing strategy.