Filipinler'de barış süreci
The Philippines peace process
- Tez No: 504926
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
İç savaşların yaşandığı ülkelerde çatışan tarafların silahlı mücadele ile elde edemeyeceklerini müzakere edebilecekleri anlayışı ile başlayan barış süreçleri çok sayıda aktörü içeren, çok boyutlu ve kırılgan süreçlerdir. İnişli çıkışlı bir seyir izleyen barış süreçleri ön müzakere ve müzakere süreçlerinden sonra kesilebileceği gibi gelişme imkânı yakaladığında barış anlaşması ve yeniden yapılandırma safhalarına doğru ilerleme kaydetmektedir. Buna ek olarak ulusal ve uluslararası aktörlerin katılımı ile genişleyebilen barış süreçlerinde farklı düzey diplomasi kanallarının rol oynaması da mümkündür. Bu tez çalışması, barış araştırmaları ve çatışma çözümü teorileri ışığında Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında sürdürülen barış sürecine odaklanmakta ve süreci barış süreci safhaları ve üçüncü tarafların rolleri bağlamında analiz etmektedir. Filipinler Hükümeti ile Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi arasında 1976'da imzalanan ilk barış anlaşması ile başlayan barış süreci, 1996'da Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile Filipinler Hükümeti arasında başlatılan barış görüşmeleri ile sürdürülmüştür. Süreçte yer alan üçüncü taraf aktörler, arabuluculuk, barış koruma, barış inşası, ekonomik yardım ve kalkınma projelerinde etkili birer aktöre dönüşmüşlerdir. Bu çerçevede Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin barış süreci deneyimleri karşılaştırmalı bir perspektifle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the understanding that warring parties in conflict countries can negotiate those that they cannot achieve with armed struggle, peace processes are multi-dimensional and fragile processes that involve multiple actors. When it is possible to develop, peace processes with ups and downs can move forward to the stages of peace agreement and reconstruction as it may also be interrupted after pre-negotiation and negotiation. Additionally, diplomacy channels at different levels are also likely to play roles in peace processes that can be expanded with the participation of national and international actors. In light of peace studies and conflict resolution theories, this thesis focuses on the peace process between the Philippines Government and the Moro Islamic Liberation Front and analyzes the process in the context of peace process phases and the roles of third parties. Beginning with the signing of the first peace agreement in 1976 between the Philippines Government and Moro National Liberation Front, the peace process was continued with the peace talks between the Philippines government and the Moro Islamic Liberation Front in 1996. Third party actors that took place in the process turned into influential actors in mediation, peacekeeping, peacebuilding, economic aid and development projects. In this regard, the peace process experiences of Moro National Liberation Front and Moro Islamic Liberation Front are examined in a comparative perspective.