Bir Kuvay-i Milliyeci: Parti Pehlivan
- Tez No: 504928
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, Parti Pehlivan'ın hayatı, Kuva-yı Milliye, Kuva-yı Seyyare ve Demirci Akıncıları içinde Milli Mücadele'ye yaptığı hizmetleri ortaya koymaktır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın girişinde; Manisa ve çevresinin işgali, Kuva-yı Milliye'nin doğuşu, Kuva-yı Milliye'nin yapısı, genel amaçları ve Milli Mücadele'ye sağladığı yararlar incelenmiştir. Birinci bölümde; Parti Mehmet Pehlivan'ın Hayatı, Kuva-yı Miliye'ye katılması ve TBMM'ye karşı çıkarılan ayaklanmaların bastırılma sürecindeki hizmetleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Parti Pehlivan'ın Demirci Muharebeleri ve Gediz Taarruzu sırasındaki faaliyetleri ile Kuva-yı Milliye'nin kaldırılma süreci; Düzenli Ordu-Kuva-yı Seyyare çatışmasında Parti Pehlivan'ın tutumu ve Parti Pehlivan'ın Çerkez Ethem'den ayrılması ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Parti Pehlivan'ın Demirci Akıncılarına katılması ve Demirci Akıncıları içerisinde Yunanlılara karşı vermiş olduğu kahramanlık mücadelesi, Yunanlıların Akıncılar bölgesindeki faaliyetleri ve istihbarat faaliyetleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Akıncıların iç düzeni, Akıncılara ihanet edenler ve Akıncı aileleri üzerinde durulmuştur. Büyük Türk Taarruzu ve Akıncılar ile Parti Pehlivan'ın zaferden sonraki hayatı, ailesinin mallarına el konulması ve Pehlivan'ın kızlarının TRT aleyhine dava açması, konularına yer verilmiştir. Araştırmada, Parti Pehlivan ile ilgili ATASE ve MSB Arşivi belgeleri ve birinci el kaynaklar, hatıralar, makaleler ve bildiriler kullanılmıştır. Parti Pehlivan'ın akrabaları ile mülakatlar yapılmış ve yabancı kaynaklar da taranmıştır. Araştırmanın kilit noktasını Parti Pehlivan'ın Çerkez Ethem'den ayrılması ve sonrasında Demirci Akıncılarına katılarak, Milli Mücadele'ye katılması oluşturmaktadır. Askeri kaynaklarda, Parti Pehlivan'ın Yunanlıların bir baskınına uğrayarak öldürüldüğü bilgisi yer almaktadır. Fakat bu doğru değildir. Parti Pehlivan; Simav, Demirci, Sındırgı, Bigadiç, Kula, Selendi, Salihli, Akhisar gibi çok geniş bir bölgede faaliyette bulunmuştur. Pehlivan Müfrezesi, cephane yüklü Yunan trenini Alaşehir'in Killik kasabasının doğusunda havaya uçurmuş, bu faaliyeti ile Türk Ordusuna çok önemli bir hizmette bulunmuş ve zaman kazandırmıştır. Parti Pehlivan adına, Yunanistan'da çekilen“Mülteci”filminde ve Türkiye de gösterimi yapılan“Küçük Ağa”dizisinde rastlanmaktadır. Parti Pehlivan'a zaferden sonra TBMM tarafından kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiş ve Milis Miralayı rütbesi ile emekli edilmiştir. Milli Mücadele tarihinde Parti Pehlivan'ın adı, destanlaşan gaziler arasında sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study reveals Parti Pehlivan's life and his services to National Struggle in Demirci Raiders and National forces, Portable Forces. Our work consists of five main sections. At the begining of work, the invasion of Manisa and its environs, the birth of the National forces, structure and general aims of the Kuva-yı Milliye and the benefits of national structure is examined. In the first section, Parti Pehlivan's life, joining National forces and services of the suppression process of the rebellions aganist the Turkish Grand National Assembly is dealed. In the second part, Parti Pehlivan's Demirci battling, the actions of the Gediz Attack and processing closure of National forces; attitude of Parti Pehlivan in battle of Regular Army Portable Forces, and seperation of Parti Pehlivan from Çerkez Ethem is treated. In the third part, participating Parti Pehlivan in Demirci Raiders and given heroic struggle aganist the Greeks in Demirci Raiders, the activities of Greeks in Demirci Raiders Area and intelligence is studied. In forth section, internal arrengement of raiders, betrayers of raiders and raiders' family is emphasized. Great Turkish Attack, Raiders and the next life of Parti Pehlivan's victory, confiscation of his family's goods and Pehlivan's daughters of litigation aganist TRT take part. In research, ATASE and MSB archive documents and first-hand sources, memoirs, articles related to Parti Pehlivan is used. In research, foreign sources is reviewed and interviewed with Parti Pehlivan's relations too. The key point of the research consists of seperation Parti Pehlivan from Çerkez Ethem and continuing National Struggle by joining Demirci Raiders. In military resourse takes part information of Parti Pehlivan, like Simav, Demirci, Sındırgı, Bigadiç, Kula, Selendi, Salihli and Akhisar has been operating as a very large area. Pehlivan Battalion explode Greece train loaded ammo in the east of the town of Alaşehir Killik. With this activity, a very important service has been found for the Turkish army and it has gained time.Name of the Parti Pehlivan is mentioned a film 'Refugee' that made in Greece and also in Turkey in series of Küçük Ağa. Parti Pehlivan was given National medal with red stripe after victory by TBMM and he has been retired with rank of Milis Miralayı (Colonel of Militia), In history of National Struggle, Parti Pehlivan's name ramains one of epic veterans.