Prediyabetik hastalarda oral glukoz yüklemesinin trombosit indeks değerleri ile plazma P-selektin ve beta-tromboglobülin düzeyleri üzerine akut etkisinin araştırılması
Investigating the acute effect of oral glucose uptake on platelet indices, plasma P-selectin and beta-thromboglobulin levels in prediabetic patients
- Tez No: 504940
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR KONUKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, prediyabetik hastalarda plazma P-selektin ve beta-tromboglobülin (B-TG) düzeyleri ile trombosit indekslerinin ilişkisinin incelenmesi ve oral glukoz yüklemesi ile oluşturulan akut hiperglisemik stresin trombosit aktivasyon belirteçleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Amerikan Diyabet Derneği (ADA) kriterlerine göre; oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonuçları baz alınarak kontrol (n:31) ve prediyabet (n:103) grupları oluşturuldu. Oral glukoz yüklemesinden önce ve yüklemenin ikinci saatinde alınan kan örneklerinde ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW) ve plateletkrit (PCT) impedans yöntemi ile, P-selektin ve B-TG düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to investigate the relationship between plasma P-selectin, plasma beta-thromboglobulin (β-TG) levels and platelet indices in prediabetic patients and to examine the effect of acute hyperglycemic stress induced by oral glucose uptake on platelet activation markers. Material and Methods: According to American Diabetes Association (ADA) criteria; the subjects were grouped as control (n: 31) and prediabetic (n: 103) based on oral glucose tolerance test (OGTT) results. The mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW) and plateletcrit (PCT) were determined by impedance method; P-selectin and β-TG levels were determined by ELISA method in blood samples taken before and 2 hours after oral glucose loading.