Identity in Pontus from the achaemenids through the Roman period
Akhamenidlerden Roma dönemine kadar Pontus'da kimlik
- Tez No: 504939
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pontus Krallığı M.Ö. 302-64 yıllarında Karadeniz Bölgesinde hakimiyet sürdü ve geniş coğrafi sınırlara ulaştı. Kuruluşundan yıkıldığı güne kadar pekçok kültürü topraklarında ağırladı. Bu yeni kültürlerle beraber gelen değişikliklere dönemler boyunca uyum sağlamaya çalıştı. Bu tezin amacı, bu geçiş dönemlerine yapılan teorik yaklaşımlar ışığında materyal kültürü incelemek ve kimlik yapılarına dair etkilerini gözlemlemektir. Aynı zamanda, toplumsal kimlik yapılarının entegrasyon süreçleri sırasında ne gibi değişikler gösterebileceğine dair teorik bir yaklaşım getirmektir. Son olarak bu çalışma, bu değişikliklerin gönüllü olarak mı yoksa kasıtlı uygulanan bir politikanın sonucu olarak mı gerçekleştiğini anlamaya çalışmakta ve bu değişikliklerin topluma nasıl aşamalı olarak uygulandığını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kingdom of Pontus ruled over the Black Sea Region from 302 to 64 B.C. and covered a large geographical area. From its foundation until the day it was destroyed, it hosted many cultures in its territory and tried to adapt to cultural changes throughout its history. The aim of this thesis is to examine the kingdom's material culture in the light of the theoretical approaches to periods of cultural transition and to observe their effects on cultural identities. It also brings a theoretical approach to how social identities change during the process of integration. This study seeks to develop a better understanding of these changes to see if they were voluntary or compulsorily enforced by an intentional policy. Finally, it tries to comprehend how the changes were incrementally implemented into the society.