Ormandaki üretim faaliyetlerinin toprak özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması (Artvin Orman İşletme Şefliği örneği)
Investigation on effects on soil properties of forest harvesting activities (Example of Artvin Forest Sub-District Directorate)
- Tez No: 504970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada iki farklı rakımda (1347 m ve 1534 m) gerçekleştirilen odun üretim faaliyetlerinin toprak özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, Artvin Orman İşletme Şefliğinde 29 ve 30 nolu bölmelerde gerçekleştirilmiştir. Çalışmayı kapsamında, üretim faaliyeti gerçekleştirilen alan ile bitişiğindeki kontrol alanlarından toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örnekleri 0-15 cm derinlik kademesinden alınmış ve kürek yardımıyla bozulmuş ve silindir yardımı ile doğal yapısı bozulmamış toprak numunesi olmak üzere toplam 80 adet alınmıştır. Toprak örneklerinde, tekstür (tanelilik), pH, organik madde, hacim ağırlığı, dispersiyon oranı agregat stabilitesi, kil oranı, higroskopik nem belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, her iki yükselti kademesinde de pH ve hacim ağırlığı dışında, organik madde, kil oranı, agregat stabilitesi ve higroskopik nem üretim alanlarında daha düşük bulunmuştur. Dispersiyon oranı üst rakımda kontrol alanında, alt rakımda üretim alanında daha yüksek bulunmuştur. Çalışma sonucunda, odun üretim faaliyetlerinin etkisinin üst rakımda, toprak özelliklerinden kum, pH, ve agregat stabilitesi üzerinde, alt yükselti bölgesinde ise agregat stabilitesinde istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, main aim was to investigate the effects of harvesting activities on some soil properties at two altitudes (1347 m and 1534m). The study was carried out within Artvin Forest Management Directorate of Artvin Forest Management Division in 29 and 30 compartments. Soil samples were taken from harvested areas and adjacent areas. The disturbed and undisturbed soil samples were taken from the depth of 0-15 cm (a total 80 soil samples). Soil texture, pH, organic matter, bulk density, dispersion ratio, aggregate stability clay ratio, hygroscopic moisture measurements were determined. The results showed that at the both altitude, organic matter, clay ratio, aggregate stability, hygroscopic humidity were found lower in the production areas the compared to the control areas while dispersion rate was higher in control area at upper altitude, at production area in lower altitude. As a result of the study, it was seen that the effects of wood harvesting activities were statistically significant at the upper altitude, sand, pH, aggregate stability from soil properties while aggregate stability at the lower altitude.