Avukatlık sözleşmesinde ücret
The attorney's fee in the agreement
- Tez No: 504975
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Avukatlık sözleşmesi, avukat ile iş sahibinin karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanları ile kurulur. Sözleşme kapsamında avukatın edimi hukuki yardım sunma, iş sahibinin edimi ise ücret ödemektir. Ücret, avukatlık sözleşmesinin esaslı bir unsurudur. Bununla birlikte ücret konusunda sınırsız bir özgürlükten bahsedilemez. İş sahibinin ücret sorumluluğu Avukatlık Kanununda belirlenen sınırlar çerçevesinde ifa edilir. Kanunda herhangi bir tanım bulunmamakla birlikte avukatlık ücreti ancak para ile ifa edilir. Avukatın ücret alacağı taraflar arasında aksine bir düzenleme kararlaştırılmamışsa üstlenilen işin kesinleşmesi ile talep edilir. Avukatlık ücreti, azil ve istifa durumunda, taraflardan birinin talebi halinde mahkeme tarafından tayin edilmektedir. Bu durumda, mahkeme kararı taraf iradelerinin yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
The attorney – client agreement are conclued between the attorney and the client by the declaration of the parties' mutual desire to set forth the term and conditions of the said agreement. As part of the agreement, the obligation of the attorney is to provide legal service to the client and the obligation to the client if to pay the attorney's fee. Payment is an essential component of the attorney agreement. However, it can not be mantioned of an unlimited freedom about payment. Client's payment responsibility is administered with the frame of limitations which are designated in Attorneys' Act. Attorney fee can only be administered with money yet there is not any definition in the act on this. Attorney's unpaid fee is requested with the finalization of the undertaken job unless it is settled among parties with a different way. İn the event of revocation and resignation, attorney fee is administered by the court in case of one the party request. İn that case, court's decision will replace the parties' agreement.