Avukatlık sözleşmesinde ücretin belirlenmesi
Determination of attorney's fee in the attorneyship contract
- Tez No: 773251
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamız kapsamında avukatlık sözleşmesinde ücretin belirlenmesi incelenmiştir. Avukatlık Kanunu'nda avukatlık sözleşmesine ilişkin düzenlemelerin önemli bir kısmı ücrete ilişkindir. Avukatlık Kanunu m. 163-174 hükümleri arasında avukatlık ücretinin taraflarca veya hakim tarafından belirlenmesine ve avukatlık ücretinin özellik arz eden yönlerine ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Avukatlık ücreti ifadesi, avukatlık sözleşmesi taraflarının irade serbestisi ile belirledikleri ücretin yanında mahkemeler tarafından hükmedilen karşı taraf vekâlet ücretini de kapsar. Çalışmamızda öncelikle avukatlık sözleşmesinin hukuki niteliği tespit edilmiş, ardından bu sözleşmenin unsuru olan ücretin belirlenmesinde tarafları ve hakimi sınırlandıran Avukatlık Kanunu ve diğer Kanunlardaki hükümler incelenmiştir. Çalışmamızda son olarak, tevkil halinde avukatlık ücreti, avukatlık ücretinden müteselsil sorumluluk ve avukatın azil ve istifasının ücret alacağına etkisi gibi avukatlık ücretinde özellik arz eden durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the determination of the attorney's fee in the attorneyship contract. The important amount of provisions in the Attorneys' Act is about the attorney's fee. Between Article 163 and 174 of Attorneys' Act, there are provisions about the determination of the attorney's fee by parties and judge and special sides of the attorney's fee. The term of attorney's fee includes the fee which is decided by courts as a litigation expense. In our study, the legal character of attorneyship contract has been determined. Then, the provisions of the Attorneys' Act and other acts which limits the parties and judge about determination attorney's fee have been analysed. Finally, the special sides of attorney's fee like a fee in the constitution, joint liability from attorney's fee, and the effect of withdrawal and resignation to the attorney's fee debt have been analysed.