Seismic design of steel structures
Çelik yapıların sismik dizaynı
- Tez No: 50501
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Tarih boyunca insanlığın en çok acı çektiği felaketlerden biri depremdir. Depremi önlemek mümkün değildir ama alınacak bir takım tedbirlerle zararlarından korunulabilir. Yapı türleri içinde, çelik yapılar depreme karşı en iyi davranışı gösterenleridir ancak yine de bir takım önlemler almak zorunludur. Yapının hem plan hem de yükseklikte düzenli ve simetrik olması depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca deprem anında açığa çıkacak enerjiyi emmesi için bir takım elemanlar yapıya ilave edilebilir. Bunların en çok kullanılanı çelik merkezsel veya dışmerkez çapraz sistemleridir. Göçme mekanizması, yapıların enerji emme kapasitesini etkiler. Dolayısıyla da çelik yapıların depreme karşı projelendirilmesinde büyük rol oynar. Kiriş uçlarında ve en alt kolonların alt uçlarında plastik mafsal oluşması (global mekanizma) şeklinde göçme öngörülen çerçeve binalar referans olarak ele alınabilir. Çünkü, bu yapılar büyük deprem yükü altında bile yeterli sünekliği gösterebilmektedir. Bu çalışmada, ECCS'nin tavsiyeleri arasında yer alan global mekanizma metodu esas alınarak bir bilgisayar programı geliştirilmiş ve çalışıriığı gösterilmiştir. Bu program, elastik veya plastik teoriye göre ön boyutlandırması yapılmış yapılar üzerinde kullanılabilir. Söz konusu program, yapılarda global mekanizmanın gerçekleşmesine imkan vermektedir. Eğer sistemin göçme mekanizması global mekanizmadan farklı ise, kolonların plastik momentleri programın hesap ettiği çarpan kullanılarak yeniden belirlenir. Sonuç olarak, belirlenen kolon plastik momentlerine göre hesaplanmış ve global mekanizmayı sağlayan yeni kolon boyutları seçilir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : ABSTRACT One of the most important disasters that humanity suffered throughout the history is earthquake. Although it is impossible to overcome earthquake, protection from its harms is possible by taking some precautions. Structural steel behaves the best for earthquake resistance among all structural materials, but considerable care is needed in design and detailing of framing systems. Regular and symmetric structures in both plan and elevation behave much better than non- regular ones. In addition, some structural elements such as concentrically braced frames and eccentrically braced frames are added to structure in order to absorb earthquake energy. The collapse mechanism influences the energy dissipation capacity of the structure. Therefore, it plays a very important role in seismic design of steel structures. The case in which a framed structure fails according to global type mechanism can be adopted as the reference case, because it is considered to exhibit enough ductility to withstand severe earthquakes. In the thesis, a computer program is developed and verified based on the method of global mechanism in ECCS recommendations. The program is used on the structures which are preliminary designed by elastic or plastic theories. It ensures the structures to collapse at global mechanism. In the program, if the collapse mechanism of the system is different from global mechanism, the plastic moments of columns are modified by an amplification factor. Consequently, new column sections satisfying global mechanism are determined according to the increased plastic moments of columns.