Türkiye'de hanehalkı telekomünikasyon harcamalarını etkileyen faktörlerin ekonometrik analizi
Household telecommunications in Turkey econometric analysis of factors affecting expenditures
  1. Tez No: 505036
  2. Yazar: NİL BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezin amacı Türkiye'de hane halkı telekomünikasyon harcamaları üzerinde etkili olan hanelerin ve hane reislerinin sosyo-demografik-ekonomik özelliklerini belirlemektir. Çalışmada 2015 TÜİK hanehalkı tüketim harcamaları anketleriyle elde edilen veriler kullanılmıştır. Telekomünikasyon harcamalarının sansürlü yapısı nedeniyle ekonometrik model olarak Çift Sansürlü Model ve Heckman Metodu kullanılmıştır. Yapılan tahmin ve testler bağımsız değişkenlerin telekomünikasyon harcaması üzerindeki etkilerinin tüm popülasyon ve telekomünikasyon harcaması yapanlar için farklılaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify factors that affect household telecommunications spending in Turkey. The effects of socio-demographic and economic factors of households and householders were discussed by using the data obtained by TÜİK (The Turkish Statistical Institute) household consumption expenditures surveys in 2015 and the Double Censored Approach and Heckman method. Estimates and tests show that the effects of independent variables on telecommunication expenditure differ for all population and telecommunication spending.