Türkiye'de hanehalkı yoksulluğunu belirleyen etmenler
Determinants of poverty in Turkey
- Tez No: 331217
- Danışmanlar: PROF. DR. JULİDE YILDIRIM ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoksulluk, gelir yoksulluğu ve insani yoksulluk olmak üzere iki temel boyuta sahip olan çok boyutlu bir sosyal bir sorundur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 Hanehalkı Bütçe Anketine göre, satınalma gücü paritesine göre 4,3 dolar sınırına göre yoksulluk oranı % 3,66 olarak gerçekleşmiştir. Bu çalışma, 2010 Hanehalkı Bütçe Anketini kullanarak Türkiye?deki yoksulluğun nedenlerini araştırmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak yoksul kişi oranı, yoksulluk açığı endeksi ve yoksulluk açığının karesi endeksi hesaplanmıştır. Daha sonra, logit model aracılığıyla yoksulluğun nedenleri araştırılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalarında gösterdiği gibi, ekonomik ve sosyo-demografik faktörler yoksulluğun nedenleri arasındadır. Bu çalışmada, eğitim durumu ve hanehalkı reisinin cinsiyeti arasında doğrudan bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yoksul insanlar geniş ailelerde yaşamaktalar, daha düşük eğitim seviyesine sahiptirler ve mevsimlik işlerde çalışmaktalar ve sosyal sağlık sigortasından yoksun olma eğilimindedirler. Anahtar Sözcükler 1. Yoksulluk Yaklaşımları 2. Yoksulluğu Ölçme Yöntemleri 3. Yoksulluk Profili 4. Yoksulluk Belirleyicileri 5. Logit Model
Özet (Çeviri)
Poverty can be regarded as a multidimentional social issue, where income poverty and human poverty constitute the two main dimensions. According to the Turkish Statistical Institute's (TUIK) 2010 Household Budget Survey, the poverty rate for Turkey is 3.66 per cent with US Dollar 4.3 (PPP) per capita daily limit. This paper investigates the determinants of poverty in Turkey by employing TUIK 2010 Household Budget Survey data. First, in order to measure the incidence or the spread of poverty the head- count ratio measures are calculated. Then factors contributing to poverty are investigated utilizing logistic regression analysis. Early empirical results indicate that in addition to economic factors, socio-demographic factors are also among determinants of poverty. Our analysis suggest that there is a direct relationship between poverty and educational status and gender of household head. Poor people in Turkey generally live in extended families, have lower educational status, are likely to be women, lack social and health insurance, and work seasonally, implying that there is a significant association between social exclusion and poverty. Key Words 1. Approaches to measuring poverty 2. Methods of measuring povery 3. Poverty profiles 4. Determinants of poverty 5. Logit Model