Banka çalışanları perspektifinden bireysel emeklilik sistemine yatırımcı algısının ölçülmesi: Sivas ili örneği
Measuring of investor perceptions about individual annuity insurance from the perspective of bank employees: Example of Sivas city
- Tez No: 505070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET APAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bireysel Emeklilik Sitemine banka çalışanları perspektifinden yatırımcı algısının ölçülmesidir. Bu amaçla, yaşam tarzı, finansal okur-yazarlık, risk alma, satın alma tutumu, alternatif dağıtım kanalları ve müşteri memnuniyeti alt ölçeklerinden oluşan bir anket formu oluşturulmuştur. Oluşturulan anket Sivas İl Merkezinde faaliyet gösteren 38 adet banka şubesinin 409 personeline uygulanmıştır. Elde edilen 332 sağlıklı veri SPSS fora Windows 22.0 programı kullanılarak t-testi, Tek yönlü (Ona Way) Anova testi ve faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Sivas İlinde bulunan ankete katılan banka çalışanlarının yatırımcı olarak bireysel emeklilik sistemine algılarının, yaşam tarzlarına, finansal okur-yazarlılık seviyelerine, risk alma tutumlarının, satın alma tutumlarının, alternatif dağım kanallarının yaygın olmasının ve müşteri memnuniyeti alt ölçeğinin bireysel emeklilik sistemi algıları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is measuring of investor perceptions on individual annuity insurance from the perspective of bank employees. A survey form which involves subscales of life style, financial literacy, risk-taking, buying attitude, alternative distribution channels and customer satisfaction were created for this purpose. The survey was implemented to 409 employees of totally 38 branch banks which located in Sivas. 332 unbiased data derived from the survey were evaluated in the software of SPSS v.22 using t-test, One-way Anova test and factor analysis. In consequence of analysis carried out, it was detected that subscales of life style, financial literacy, risk-taking, buying attitude, alternative distribution channels and customer satisfaction influence bank employees' perceptions on individual annuity insurance.