Yumuşak çeliğin % 3,5 NaCl çözeltisindeki elektrokimyasaldavranışlarına kantaron'un (hyperıcum perforatum) etkisi
The effects of Hypericum perforatum to electrochemical behaviour of mild steelin 3.5% NaCl solution
  1. Tez No: 505077
  2. Yazar: KAYHAN KARATEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yumuşak çeliğin elektrokimyasal davranışlarına kantaron (Hypericum perforatum)'un, inhibisyon etkisi, % 3.5 NaCl çözeltisinde (pH = 4.0, 6.0 ve 8.0), potansiyodinamik polarizasyon, açık devre potansiyeli ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) kullanılarak araştırılmıştır. Sabit sıcaklıkta (298 K),en etkin inhibisyonu gösteren optimum derişim belirlenmiştir (pH=4.0). İnhibisyon etkisinin, Hypericum perforatum konsantrasyonundaki artışla arttığı bulundu. Adsorpsiyon işlemi için termodinamik parametre belirlendi. Yumuşak çeliğin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey görüntüleri alınmıştır. SEM görüntülerinden, metal yüzeyinde bir tabakanın oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The corrosion behaviour of mild steel in 3.5% NaCl solution (pH=4.0, 6.0, and 8.0) with the absence and presence of Hypericum perforatumhas been investigated by electrochemical techniques such as potentiodynamic polarization, open circuit potential and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The optimum concentration of the studied inhibitors showing highest inhibition efficiency was also evaluated at constant temperature (298 K; pH=4.0). The inhibition efficiency was found to increase with an increase in concentration of Hypericum perforatum. Thermodynamic parameter for the adsorption process were determined. Scanning electron microscopy (SEM) observations of the copper surface confirmed the existence of such an adsorbed film.