Impact of empowering leadership and work engagement on employees adaptive behaviors
Çalışan liderliği ve çalışma konusunda çalışanların adaptif davranışlara etkisi
- Tez No: 505079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA MADEN EYİUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin temel amacı, güçlendirici liderliğin ve işe adanmışlığın çalışanların uyum sağlama davranışlarına (kişilerarası ilişkilerde ve hizmet önerilerinde uyum sağlama) olan etkisini incelemektir. Kapsamlı bir yazın taramasının ardından, araştırma hedeflerinin doğası uyarınca, on-line bir anket formu hazırlanmış ve bu anket yoluyla Pakistan'daki 4 yıldızlı otellerde çalışan 200 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma modelinde önerilen ilişkileri test etmek için çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular, güçlendirici liderliğin, çalışanların uyum sağlama davranışları üzerinde olumlu bir etki yarattığı ve bu ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolü oynadığı bulunmuştur. Bulgular, güçlendirici liderliğin ve işe adanmışlığın günümüzde hizmet sektöründe faaliyet gösteren çalışanlarının uyum sağlama davranışlarını artırmadaki önemli rolüne dikkat çekmektedir. Araştırmanın diğer katkıları, tartışma ve sonuç bölümünde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation is to scrutinize the impact of empowering leadership and work engagement on employee's adaptive behaviors, namely interpersonal adaptive behaviors and service offering adaptive behaviors. In line with the nature of research objectives, data were collected through an online survey from 200 individuals working at different 4 star hotels in Pakistan. Multiple regression analyses were performed to test the hypothesized relationships. The findings indicated that empowering leadership and work engagement have a positive impact on employees' adaptive behaviors, and that work engagement acts as a mediator between empowering leadership and adaptive behaviors. These results draw attention to the major importance of empowering leadership and work engagement to boost employees' adaptive behaviors in today's service organizations. Other contributions and implications of the findings are presented in the discussion and conclusion section.