Çok kriterli karar verme teknikleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların performans sıralaması
Ranking companies in technology development zones using multi-criteria decision-making techniques
- Tez No: 505148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknokentler; üniversiteler sanayi işbirlikleri ve kurumlarla ortak bilgi paylaşımı yapılan araştırma merkezleridir ve bünyesinde çok çeşitli firmalar bulundurmaktadır. Gelişen teknoloji ve rekabet beraberinde yenilikler yapmayı mecbur kılmış, teknokent bünyesindeki firmalar sanayi kuruluşlarına ve inovatif yenilik yapmak adına değişik projeler sunarak kendilerini ispat etmeye çalışmışlardır ve halen de çalışmaktadırlar. Bu sebeple daha önce yapılmamış bu çalışmada, uzman kişiler ile görüşülerek ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin performans değerlendirme formları araştırılarak ve uzman görüşleri alınarak Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların sıralama problemi için değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Değerlendirme kriterleri, ana ve alt kriterlerden oluşan hiyerarşik bir yapıda oluşturulmuştur. Oluşturulan kriterlerin önem seviyelerini belirlemek için anket soruları oluşturulmuş ve bu alanda uzman kişilerin görüşleri alınmıştır. Anket formatı anketin doğruluğunu arttırmak amacıyla tamamen oransal ve sayısal değerlere dönüştürülmeye çalışılmıştır. Elde edilen anket sonuçlarına göre, değerlendirme kriterlerinin ağırlıklandırma yöntemi çok kriterli karar verme metotlarından olan Analatik Hiyerarşi Yöntemi (AHP) ile elde edilmiştir. AHP yöntemi ile kriter ağırlıklarının belirlenmesi sonucu yine çok kriterli karar verme yöntemlerinden bir diğeri olan TOPSIS yöntemi ile entegre edilerek Çukurova Teknokent Bölgesindeki firmaların sıralaması için örnek bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technoparks; It is the research center where universities share information with industry collaborations and institutions and has a wide range of companies in its field. Developed technology and competition have been forced to innovate together, technopark companies have tried to prove themselves by proposing different projects to industrial organizations and innovating innovations and they are still working. For this reason, in this study which has not been done before, evaluation criteria were determined for ranking problems of companies operating in Technology Development Regions by interviewing experts and investigating performance evaluation forms of Technology Development Zones. The evaluation criteria were formed in a hierarchical structure consisting of main and sub criteria. Questionnaires were formed to determine the importance levels of the criteria and opinions of experts in this field were obtained. The survey form has been tried to be converted into proportional and numerical values in order to increase the accuracy of the questionnaire. According to the survey results, the weighting method of the evaluation criteria is obtained by the Analytic Hierarchy Method (AHP) which is a multi-criteria decision making method. The result of determining the criterial weights with the AHP method is also integrated with the TOPSIS method, which is one of the muti-criterial decision making methods, and a case study has been made for the ordering of the firms in Çukurova Technopark Zone.