Development of a technology acceptance model for mobile payment systems
Mobil ödeme sistemleri için teknoloji kabul modeli geliştirilmesi
- Tez No: 505162
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, İstatistik, Science and Technology, Sociology, Statistics
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Enformatik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması, mobil ödeme sistemlerinin kabulünü ayrıntılı biçimde inceleyerek, bir teknoloji kabul modeli geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır. Tez çalışmasının ilk kısmında, mobil ödeme sistemlerinin kabulü detaylı olarak incelenmiştir. İkinci kısımda, bir teknoloji kabul modeli, literatür taramasının sonuçları kullanılarak geliştirilmiştir. İlgili literatür 2005 yılından 2018 yılının Mart ayı sonuna kadar taranmıştır. Literatür taraması ile çalışmaların yeri, örneklem büyüklüğü, teorik dayanakları, araştırma yöntemleri, istatistiksel analizleri, model elementleri ve model ilişkileri hakkındaki bilgiler sağlanmıştır. Literatür taramasının sonucunda, 11 faktör elde edilmiştir. Çıkarılan faktörler, uzman grup tarafından incelenerek onaylanmıştır. Daha sonrasında, literatür taramasının sonuçlarına dayanarak bir teknoloji kabul modeli önerilmiştir. Modelde yer alan hipotezleri test etmek için, bir anket oluşturulmuştur. Anket ile 378 katılımcıdan bilgi toplanmıştır, ancak 302 katılımcıdan toplanan veri çalışma kapsamında kullanılmıştır. Model,“Kısmi en küçük kareler – Yapısal Denklem Modeli”(PLS-SEM) yöntemi ile test edilmiştir. Sonuçlar elde edildikten sonra, faktörler arası ilişkiler literatürden alınarak modele eklenmiştir. Sonuç olarak, modelin son hali oluşturulmuştur. Sonuçlar anket katılımcıları ile yapılan görüşmeler ile desteklenerek raporlanmıştır. Çalışmanın bulguları mobil ödeme sistemlerin kabulünün en çok kullanışlılık ve uyumluluk faktörlerinden etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a technology adoption model by inspecting acceptance of mobile payment (MP) systems literature from different perspectives. This study can be divided into two main parts. In the first part of the thesis, acceptance of mobile payment systems is examined in detail. In the second part, a technology acceptance model is developed by using the findings of literature. Related literature is reviewed from 2005 to end of March 2018. Literature review provides information about studies' location, sample size, theoretical background, research method, statistical analyses, constructs and significant relationships. As a result of literature review, 11 factors are derived. The factors are validated by an expert panel. Afterwards, a technology acceptance model is proposed based on analysis of the literature. To test the hypotheses of model, a measuring instrument (questionnaire) is formed. Data is collected from 378 participants, however 302 of them are used in the analyses. The model is tested by employing Partial Least Squares – Structural Equation Modelling (PLS-SEM). After obtaining results, inter-factor relations are added to the model from literature for testing. In the end, final version of the model is created. Results are fortified with interviews made with participants of the questionnaire. Final findings show that, use of mobile payment systems is affected most by usefulness and compatibility.