Dilek yarımadası ve Büyük Menderes deltası Milli Parkı'nda bulunan Raphignathoidea (Acari:Prostigmata) üst familyasına ait taksonların sistematik yönden incelenmesi
Systematic investigation of Raphignathoidea (Acari:Prostigmata) super family taxa in Dilek peninsula and Buyuk Menderes delta National Park
- Tez No: 505173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Aydın İli, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda bulunan Raphignathoidea (Acari: Prostigmata) üst familyasından 5 familyaya ait 26 tür tespit edilmiştir. Bu türler: Caligonella humulis, Molothrognathus kamili, Neognathus ozkani, Neophyllobius izmirensis, Neophyllbius karabagiensis, Neophyllobius lachishensis, Neophyllbius populus, Neophyllbius yunusi, Tycherobius izmirensis, Favognathus amygdalus, Favognathus cucurbita, Favognathus izmirensis, Favognathus kamili, Raphignathus giselae, Raphignathus hecmatanaensis, Raphignathus protaspus, Raphignathus ueckermanni, Raphignathus zhaoi, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus ioanniensis, Eustigmaeus sculptus, Eustigmaeus segnis, Ledermuelleriopsis plumosa, Stigmaeus dazkirensis, Storchia robustus, Zetzellia kamili'dir. Eustigmaeus ioanniensis türünün erkeği Türkiye faunası için yeni kayıt verilmiştir. Teşhis edilen bu türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, dünyadaki yayılışları verilmiş ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 families and 26 species belonging to the superfamily of Raphignathoidea in the Dilek Peninsula - Büyük Menderes Delta National Park of Aydın province were determined. These species: Caligonella humulis, Molothrognathus kamili, Neognathus ozkani, Neophyllobius izmirensis, Neophyllbius karabagiensis, Neophyllobius lachishensis, Neophyllbius populus, Neophyllbius yunusi, Tycherobius izmirensis, Favognathus amygdalus, Favognathus cucurbita, Favognathus izmirensis, Favognathus kamili, Raphignathus giselae, Raphignathus hecmatanaensis, Raphignathus protaspus, Raphignathus ueckermanni, Raphignathus zhaoi, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus ioanniensis, Eustigmaeus sculptus, Eustigmaeus segnis, Ledermuelleriopsis plumosa, Stigmaeus dazkirensis, Storchia robustus, Zetzellia kamili. Eustigmaeus ioanniensis male is new record for the Turkish fauna. The drawings and measurements of various for the organs of identified species and their distributions in the world have been given. It has been arranged keys for species.