Dilek yarımadası ve Büyük Menderes deltası milli parkında yayılış gösteren bazı yaprak böceklerinin (Coleoptera: Chrysomelidae) DNA barkodlaması
DNA barcoding of some leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) spreading in the Dilek peninsula and the Great Menderes delta national park
  1. Tez No: 754341
  2. Yazar: GÖZDE UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAFİZ EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaprak böcekleri (Coleoptera: Chrysomelidae) dünya üzerinde en fazla çeşitlilik gösteren familyalardan birisi olup, sürekli yeni türler tanımlanmaktadır. Kullanılacağı alana göre tarım zararlısı ya da faydalı organizma olabilen, biyolojik mücadelede kullanılabildiği için ekonomik öneme sahip olan bu grupta türlerinin teşhisi son derece önemlidir. Son zamanlarda morfolojik özelliklerin yanında moleküler yöntemler de kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemlerden biri olan DNA barkodlamada mitokondriyal DNA'da bulunan sitokrom c oksidaz I (COI veya COX1) gen dizisi kullanılarak tür tayini yapılmaktadır. Bu araştırmada, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'ndan (DYMP) toplanan bazı Chrysomelidae türlerinin DNA barkodlama yöntemiyle teşhis edilerek barkodlanması çalışılmıştır. Çalışma alandan toplanan 34 yaprak böceği türünden 25 tanesinin COI barkodları başarılı bir şekilde elde edilmiştir. Geriye kalan türlerden 3 tanesine ait elde edilen COI dizisi kullanılabilir değildir ve 6 türe ait COI dizisi elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) are one of the most diverse families in the world, and new species are constantly being described. It is extremely important to identify the species in this group, which can be agricultural pests or beneficial organisms depending on the area to be used, and have economic importance because they can be used in biological control. Recently, molecular methods have started to be used in addition to morphological features. In DNA barcoding, which is one of these methods, species determination is made using the cytochrome c oxidase I (COI or COX1) gene sequence found in mitochondrial DNA. In this study, some Chrysomelidae species collected from Dilek Peninsula and Büyük Menderes Delta National Park (DYMP) were identified and barcoded by DNA barcoding methods. Of the 34 species collected from the study area, the COI barcodes of 25 species were extracted, the COI sequences of 3 species could not be obtained properly, and the COI information of 6 species could not be reached.