Kaldırma araçlarının kullanımında karşılaşılan iş kazaları ve alınması gereken önlemler
Contemporary work accidents and necessary precautions in the use of lifting tools
  1. Tez No: 505179
  2. Yazar: MESUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada ve Türkiye'de, sanayileşme ve teknolojik ilerlemeyle beraber, işyerlerindeki çalışanların güvenliği ile ilgili olarak birtakım ortak sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte, çalışanlar daha önce karşılaşmadıkları yeni risk ve tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Başlangıçta fazla önemsenmeyen bu sorunların işletmelerin çalışmasını tehlikeye atması ve iş verimini olumsuz etkilemesi sonucu, sağlık ve güvenlikle ilgili tedbirlerin alınması kaçınılmaz olmuştur. Her geçen gün iş kazalarıyla yaşanan maddi ve manevi kayıpların büyük boyutlara ulaşması iş sağlığı ve güvenliğinin önemini daha da arttırmaktadır. Söz konusu tez çalışmasında, çalışma hayatını kolaylaştıran kaldırma araçlarında yaşanan iş ele alınmış ve kazalardan korunmak için alınabilecek önlemler belirtilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de kaldırma araçları kullanımında yaşanan iş kazaları, iş kazalarının nedenleri, 2013-2016 yılları aralığında incelenmiştir. Kaldırma araçlarında yaşanan kazaların; ölümlü, uzuv kaybı, yaralanma niteliklerine göre tasnif edilmiş, sayısal verileri istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Ölümlü kazaların; yaşa, eğitim durumuna, kazanın gerçekleştiği ile göre ayrıntılı değerlendirilmesi ve yorumlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with industrialization and technological progress, some common problems have arisen with regard to the safety of employees at workplaces both in Turkey and the World. Along with developing technology, employees face new risks and threats they have not encountered before. These problems, which were initially ignored in the beginning, are inevitable to take measures related to health and safety, which endangers the operation of enterprises and adversely affects work efficiency. The fact that the material and spiritual losses experienced by business accidents reach to great dimensions every day increases the importance of occupational health and safety. In the thesis study, the work in the lifting devices that facilitate the work life is handled and the measures that can be taken to protect it from the accident are mentioned. In addition, occupational accidents experienced in the use of lift devices in Turkey, causes of occupational accidents were investigated in the 2013-2016 year range of. Accidents in lifting devices; mortality, loss of limb, injury, and numerical data were evaluated statistically. Detailed interpretation regarding fatal accidents involving death has been evaulated according the age, educational level and where the accident took place.