Malatya için güneş pillerinden elektrik enerji eldesi ve maliyet analizi
Elevtricity generation from solar batteries for Malatyaand cost analysis
  1. Tez No: 505187
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA KOCAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULMUTALİP ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, son dönemde dünya genelinde artan enerji ihtiyacını karşılamak için gereken fosil yakıtların tükenmesiyle önem kazanmıştır. Zehirli gaz artışı dünyayı yaşanamaz hale getirmektedir. Fosil yakıtlar zehirli gazların artmasına neden olduğundan yenilenebilir enerjilere ihtiyaç her geçen gün daha çok artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazanması bilimi bu alanda yeni çalışmalara yöneltmiştir ve bu alanla ilgili sistemler üzerindeki çalışmalar son yıllarda yaygınlaşmıştır. Temiz ve sınırsız enerji sunan güneşten yararlanma ise öncelikli hale gelmiştir. Hazırlanan bu tez çalışmasında, ülkemizdeki ve dünyadaki enerji üretim ve tüketim değerleri incelenerek alternatif enerji üretim tesisi projelendirilmiştir. Çiftliğin günlük gerekli olan elektrik enerjisi ihtiyacını (12 kWh/gün) istenen sayıda uygun maliyette ve yenilenebilir enerji elemanlarıyla karşılamanın çözümü araştırılmıştır. Proje bölgesi Malatya ili Görgü köyü bölgesi seçilmiştir. Sistem şebekeye bağlı olarak modellenmiştir. Bu sistemin yıllık enerji üretimi ve tüketimi, birim enerji maliyetleri ve toplam net maliyetleri, işletme ve yatırım maliyetleri yerinde tetkik edilmiştir. Güneş enerjisi santralinin kurulacağı bölgenin yapısı ve bir güneş enerjisi santralinde kullanılan tüm donanımlar ayrıntılı olarak irdelenmiş, enerji ve maliyet analizi tasarlanan sistemin uygulanabilirliği sağlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile kurulabilecek küçük çaplı Güneş Enerjisi Santralinin (GES) yatırımcılar için ne kadar kârlı bir yatırım olmasının yanısıra sınırsız enerji kaynağı olan güneşin boşa giden enerjisinin milli ekonomiye katkısı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Renewable energy resources gained importance in the recent period throughout the world due to the exhaustion of fossil fuels for world's increasing energy needs. The increase of poisonous gas makes the earth uninhabitable. Because of fossil fuel's causing increase of toxic gases the need for renewable energy is increasing day by day. The growing importance of renewable energy sources, have led to new studies in this field of Science, and studies on the relevant systems in these areas has widened in recent years. And benefiting from the Sun which offers clean and unlimited energy has become a priority. In this thesis, by examining the values of energy production and consumption in our country and in the world, alternative energy production facility have been projected. The solution of meeting the daily need for farm electrical energy (12kWh/day) in desired numbers with eligible costs and with renewable energy elements has been investigated. For this project, Malatya Gorgu Province was selected. The system has been modeled as connected to the network. The annual energy production and consumption of this system, unit energy costs, total net costs, investment and operating costs were investigated on-site. In this study, it was determined that unit energy cost of main powers is much more than a network dependant photovoltaic system. In the table which is prepared for grid-tied systems, cost values are presented. As a result, the small-scale solar energy power plant (PP) that can be established with this study is not only a profitable investment for investors but also is a contribution of the the unlimited energy source Sun's wasted energy to national economy.