Malatya Danjon astrobıyla yapılan güneş gözlemlerinin analizi
Analysis of the solar observations made with the Malatya Danjon astrolabe
- Tez No: 88144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÖLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz MALATYA DANJON ASTROLABIYLA YAPILAN GÜNEŞ GÖZLEMLERİNİN ANALİZİ Hüseyin KILIÇ Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Orhan GÖLBAŞI Ağustos 1998, 102 sayfa Bu çalışmada, 1993-1996 yılları arasında Malatya Gözlem İstasyonunda Danjon Astrolabı ile yapılmış gözlemlerin genel bir analizi üzerinde durulmuştur. 1996 yılında biri yansıtıcı diğeri kırıcı prizma ile yapılan yıldız gözlemleri kullanılarak, 30° ve 60° Güneş gözlemleri için AZ30 ve Azöo (zenit uzaklığı düzeltmeleri) elde edilmiştir, hesaplanan bu değerler Az30 için 15“.58 ± 0”.07 ve Azöo için 3“.88 ± 0”.09 dur. Az3o ve Azöo değerleri Güneş gözlemlerinde kullanılarak gözlemler yeniden indirgenmiştir. Bu indirgemelerde Güneş'in, sağaçıklığında düzeltme (Aa), dikaçıklığında düzeltme (A8) ve görünen yarıçapı (d) nicelikleri hesaplanmıştır. 4 yıllık gözlemler üzerinden elde edilen ortalama değerler, Aa için 0S.050 ±0S.006, A8 için 0“.465 ± 0”.042 ve d için 959“.44 ± 0”.05 dir. Bu sonuçların literatür değerleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu çalışmada elde edilen bulgular, daha önce bu konularda yapılan çalışmalarda öne sürülen yarıçap değişimlerini de desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Danjon Astrolabı, Zenit Uzaklığı, Yarıçap, Güneş Gözlemleri, Yıldız Gözlemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE SOLAR OBSERVATIONS MADE WITH THE MALATYA DANJON ASTROLABE Hüseyin KILIÇ PhD Thesis in Physics Adviser: Assoc. Prof. Dr Orhan GÖLBAŞI August 1998, 102 pages In this work, the observations made between 1993 and 1996 with the Malatya Danjon Astrolabe have been analysed. The stellar observations, using one reflecting and refracting prism, made in 1996 have been used to obtain AZ30 and Azöo (corrections to the zenith distance) for solar observations at 30° and 60°. The values obtained for Az3o and Azgo are 15“.58 ± 0”.07, 3“.88 ± 0”.09, respectively. Solar observations have been re-reduced using the corrections AZ30 and Azöo. In this reduction correction to the right ascension (Act), declination (AS), and the apparent radius (d) of the Sun have been calculated. Mean values from 4 years of observations are Aa=0s.050 ± 0S.006, A8=0“.465 ± 0”.042 and d=959“.44 ± 0”.05, respectively. These results agree well with the published values and supports the suggestion of solar radius variation. KEY WORDS: Danjon Astrolabe, Zenith distance, Semi-diameter, Solar observations, Stellar observations