Dynamic modelling and control of heat exchangers
Isı değiştiricilerinin dinamik modellenmesi ve kontrolü
- Tez No: 50521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, ısı değiştiricilerinin dinamik davranışını ve akışkanların çıkış sıcaklıklarının kontrol edilmesini sağlayan kontrol birimlerini incelemektir. Isı değiştiricilerinin dinamik özelliklerini dikkate alarak, sadece kararlı rejim özelliklerine göre tasarlanan kontrol birimlerinden daha hassas kontrol birimleri geliştirmek mümkün olacaktır. Bu sayede, ısı değiştiricilerinin yer aldığı endüstriyel sistemlerdeki artan performans beklentilerini karşılamak mümkün olabilir. Bu çalışmada, ısı değiştiricisinin- analitik tanımını basitleştirebilmek için, ısı değiştiricisini parçalara bölüp bu parçaların birleşimi olarak ele alan bir model geliştirilip, bazı parametrelerin tayini için istatistiksel çalışmalar sonucu ortaya çıkan çeşitli ampirik ifadeler kullanılmıştır. Elde edilen matematik modele göre bir simülasyon programı yazılmıştır. Değişik kontrol teknikleri ve ilk şartlar ile kontrol birimleri tasarlanmıştır. Geliştirilen kontrol birimlerinin mukayesesi ile beraber ısı değiştiricisinin kontrol edilebilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the dynamic behavior of heat exchangers and the control structures used to control the exit temperatures of the fluids. More accurate controllers can be developed by studying the dynamic behavior of the heat exchangers, rather than by considering the steady state only. The requirements for better performance of the industrial plants in which heat exchangers are used can be confronted by this means. In this thesis, a heat exchanger model of lumped nature is used and empirical relations for the parameters are applied in order to simplify its analytical description. A simulation program based on this model is written. Various controllers are developed with several techniques and for different initial conditions. The controllability of the system is examined together with the comparison of the developed controllers.