6102 Sayılı TTK'ya göre anonim şirket birleşme kararlarının iptali
Annulment of merger decisions of joint stock companies according to TCC Number 6102
- Tez No: 505230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇOŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu birçok alanda yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu önemli yeniliklerden birisi de birleşme bölünme ve tür değiştirmeye ilişkin yapılan düzenlemelerdir. Tezimizin konusunu TTK m. 192'de düzenlenen birleşme kararlarının iptali oluşturmaktadır. Konu iki bölümde incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde özel iptal davası, olası iptal sebeplerine göre ayrıntılı olarak incelenmektedir. Tezin ikinci bölümünde ise iptal davası TTK'da düzenlenen diğer bazı davalar ile karşılaştırılmaktadır. Özellikle davaların uygulama alanları incelenmektedir. Tezimizde, Türk hukuku kaynaklarının yanı sıra hükmün mehazı olan İsviçre hukuku ve AB hukuku kaynaklarından da faydalanılmıştır. Yeri geldikçe Alman hukuku açısından da değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code numbered 6102, which came into force in 01.07.2012, introduces new regulations. One of the significant new regulations is merger, division and change of kind. The subject of our thesis is annulment of merger decisions regulated in article 192 of TCC. The thesis consists of two parts. In the first part, annulment of merger decision discussed general in terms of possible annulment reasons. In the second part, annulment suit is compared with other lawsuits regulated in TCC. Especially, fields of application of these suits are examined. In our thesis, besides the Turkish law resources, the Swiss law and the EU law resources were examined. When appropriate, it was evaluated in terms of German law.