Sınıf III maloklüzyonların tedavisinde kullanılan yüz maskesi, kemik destekli maksiller protraksiyon ve hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon yöntemlerinin biyomekanik etkilerinin sonlu elemanlar analiziyle incelenmesi
Evaluation of the biomechanical effects of the facemask, bone assisted maxillary protraction and hybrid hyrax + mentoplate combinations method used in the treatment of class iii malocclusions with three dimensional finite element stress analysis
  1. Tez No: 505229
  2. Yazar: SERHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, maksiller retrüzyona sahip hastaların tedavisinde kullanılan farklı iskeletsel ilerletme y ntemlerinin in vitro olarak incelenmesidir. Gaziantep Üniversitesi DiĢ Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında daha nceden tedavi edilmiĢ 10 yaĢında maksiller retrüzyona sahip hastanın bilgisayarlı tomografi g rüntülerinden elde edilen kafatası modeli üzerine 3 ayrı tedavi senaryosu kurgulandı ve sonlu elemanlar analizi uygulandı. Birinci senaryoda; hızlı üst çene geniĢletmesi ve yüz maskesi, ikinci senaryoda; kemik destekli maksiller ilerletme y ntemi ve hızlı üst çene geniĢletmesi, üçüncü senaryoda ise; hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon y ntemi kullanıldı. Hyrax vida her modelde 0,25 mm aktiflendi ve her bir taraf için yüz maskesinde 500 g, kemik destekli maksiller ilerletmede ve hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon y nteminde 250 g kuvvet uygulandı. ÇalıĢma sonucunda hızlı üst çene geniĢletmesi ve yüz maskesi modeli ile kemik destekli maksiller ilerletme y nteminde kafatasında benzer stres dağılımları g rülürken bu stresler hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon y ntemine g re daha fazlaydı. Sonuçta maksillada kemik destekli maksiller ilerletme modelinde orta yüzü kapsayacak kadar ne ilerleme bulunurken, hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon y nteminde maksillada daha çok Le Fort I düzeyinde maksiller ilerleme bulundu. Hızlı üst çene geniĢletmesi ve yüz maskesi modelindeyse daha çok dentoalveoler ilerleme tespit edildi. Elde edilen gerilme dağılımları ve deplasman değerleri g z nünde bulundurulduğunda, kemik destekli maksiller ilerletme y nteminin hem diĢsel yan etkileri ortadan kaldırması hem de maksiller ilerletmedeki etkinliği sebebiyle hızlı üst çene geniĢletmesi/yüz maskesi ve hibrid hyrax+mentoplate kombinasyon y ntemlerine g re daha fazla iskeletsel etkinlik sağladığı g rüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the different skeletal advance methods used in the treatment of patients with maxillary retrussion as in-vitrro. Three different treatment scenarios were designed on the skull model obtained from the computerized tomography images of a patient with a 10-year-old maxillary retroreflector who was previously treated at the Orthodontics Department of Gaziantep University Dentistry Faculty and finite element analysis done. In the first scenario, rapid maxiller expansion and face maske, in the second scenario bone-assisted maxillary protraction and rapid maxiller expansion, in the third scenario hybrid hyrax + mentoplate combination method was used. As a result of the study, it was found that similar stress distributions were observed in the rapid maxiller expansion/face maske and bone assisted maxillary protraction methods, and these stresses were higher than the hybrid hyrax + mentoplate combination method. As a result, maxillary advencement was found in the maxillary bone-supported maxillary protraction model so that the medial aspect was covered. In hybrid hyrax + mentoplate combination method maxillary protraction was observed at Le Fort I level. In rapid maxillary expansion and facemask model more dentoalveoler protraction was detected than the others. Considering the obtained strain distributions and displacement values, it was observed that the bone-assisted maxillary protraction method provided more skeletal efficacy than the rapid upper maxiller expansion / face mask and hybrid hyrax + mentoplate combination method, due to both the removal of the dental side effects and the advancement of the maxillary protraction.