Kamera önü oyunculuk eğitimi ve yöntem sorunları
  1. Tez No: 505234
  2. Yazar: MEHMET BAHATTİN MERMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAGIP TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Eğlence endüstrisi, tiyatro oyunculuğundan,gelişen teknolojiye paralel olarak,ekran üzerindeki görüntülere yönelik büyük bir değişim süreci göstermiştir.Bu doğrultuda devlet okulları ve özel okullar,öğrencilerin eğitimini üstlenerek;sinema,televizyon ve ekran medyası için gerekli olan benzersiz oyunculuk becerileri ve tekniklerinde öğrencilerin beceri kazanmasına yardım etmektedir. Öğrencilerin kamera önü oyunculuk eğitiminde, oyunculuk sanatını etkileyen paradoksal unsurlardan ve oyunculuğu kendi başına bir sanatsal disiplin olarak nitelendiren ilk düşünür olan Diderot'un görüşlerinden hareketle çeşitli yöntemler ortaya koyan, Konstantin Stanislavski, Vsevolod Meyerhold, Bertolt Brecht ve Jerzy Grotowski'nin oyunculuğa yaklaşımları önem kazanır. Bu teknikler ve ayrıca yeni geliştirilen teknikler, öğrencilerekapsamlı,dinamik ve çok yönlü uygulama sağlar.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing tecnology, the entertainment industry has undergone a major change from the theater actor to the on-screen images.In this respect, both state school and private school are helpig students to acquire unique skills and techniques in acting requered for cinema, television and screen media by undertaking the education of students. Regarding the on-camera acting training of the students, approaches of Konstantin Stanislavski, Vsevolad Mayehold,Bertolt Brecht and Jerzy Grotowski on acting.Who developed several methots based both the paradoxial factors that affects the art ofacting,and the ideas of Diderot, who was the first philosopher that described acting as an art dicipline,gains importance.These tecniques as well as newly developed tecnicques provide students with comperehensive,dynamic and versalite practice.