Varlıktan etiğe: Emmanuel Levinas'ta aşkınlık
From being to ethics: The transcendence in Emmanuel Levinas
  1. Tez No: 505255
  2. Yazar: MEHMET ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde amacım, Başkası'nın filozofu olarak bilinen Emmanuel Levinas'ın felsefesinin genel hatlarını ortaya koymak ve etiğe doğru nasıl yol aldığını anlatmaya çalışmaktır. Levinas'ın düşüncesinin değişimi ve gelişiminin nasıl gerçekleştiği, temel çıkış noktaları ve kavramları bu tezin ana gövdesini oluşturmaktadır. Levinas'ın felsefesinde oldukça önemli bir yer tutan ve onun için başlangıç noktası olarak görülen Heidegger'in fundamental varlıkbilimi, tezin ilk konusudur. Heidegger'in temel aldığı varlıkbilimin genel yapısının incelenmesi ardından ikinci bölümde Levinas'ın aşkınlık fikrinin doğuşu ve aşkınlık sorusuna cevap arayışı anlatılmaktadır. Bu bölüm, Levinas'ın erken dönem çalışmalarını kapsamakta ve Levinas'ın varlıkbilim ile metafizik düşüncelerini konu edinmektedir. Diğer taraftan Heidegger'in varlıkbilim yaklaşımına getirdiği ilk eleştiriler de bu bölümde yer almaktadır. Son bölümde ise Levinas'ın fenomenoloji ve ontolojiye olan eleştirel tutumunun gelişimi işlenerek etik düşüncesine giriş yapılmıştır. Levinas'ın etiğe yaklaşımı ve Başkası kavramına yaklaşımındaki değişim anlatılmıştır. Bu bölümde düşüncesinin değişen yönü ve vardığı nokta gösterilmeye çalışılmıştır. Böylece Levinas'ın aşkınlık arayışı ile başlayan felsefesinin ilerleyişi ve ulaştığı sonuç işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, my aim is to outline the philosophy of Emmanuel Levinas, known as 'Other's philosopher, and to try to explain how he is moving towards the ethics. The main points of this thesis are the basic outlets, concepts, change and development of Levinas' thought. Heidegger's fundamental ontology, which holds an important place in the philosophy of Levinas and is regarded as the starting point for him, is the first topic of the thesis. Following the examination of the general structure of the ontology, which Heidegger regards as fundamental philosophy, in the second part the appearance of Levinas' idea of transcendence and the search for an answer to the question of transcendence is explained. In the last part, the development of Levinas' critical attitude toward phenomenology and ontology has been studied and ethical thinking has been introduced. Then Levinas's approach to ethics and the change in his approach to the concept of 'Other' have been described. In this section, it has been tried to show the changing direction of his thought and the point he arrived. Thus, the progress of Levinas' philosophy, which began with the quest for transcendence, and the conclusion he reached were studied.