Güldeste: Eser-i Ahmed Reşad: Ba'zı Asâr-ı Mensûre ile Müzeyyel Dîvânçe-i Eş'âr (Metin-inceleme)
Güldeste: Eser-i Ahmed Reşad: Ba'zı Asâr-i Mensûre and Müzeyyel Dîvânçe-i Eş'âr (Full text of examination )
- Tez No: 505256
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, on dokuzuncu yüzyıl şair ve ediplerinden Fâik Reşad'ın“Dîvânçe-i Eş'âr”adlı eseri bugünkü alfabeye aktarılmış ve edebî açıdan incelemesi yapılmıştır. İç kapakta Gülzâr-ı Edeb yâhud Eş'âr-ı Müntahabe ismi bulunan eser,“Ba'zı Âsâr-ı Mensûre ile Müzeyyel Dîvânçe-i Eş'âr”açıklamasıyla neşredilmiştir. Eserde bir divân/divânçede bulunması gereken bütün nazım şekilleri kullanılmış olmasına rağmen, eserin ikinci kısmında mensurelere yer verilmiş ve manzum hikâye denilen yeni bir tür denenmiş olması sebebiyle eserin bir dîvân/dîvânçe'den farklı olduğu tespit edilmiştir. Edebiyat tarihimize verdiği eserlerle birçok katkısı bulunan Fâik Reşad'ın farklı bir yönünü ele alıp, bahsi geçen bu eserini tanımak ve tanıtmak edebiyat tarihimiz adına önemlidir. Eser İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Osmanlıca Kitaplar Koleksiyonu K/ 1570'de kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the literary work named as“Dîvânçe-i Eş'âr”of Fâik Reşad, nineteenth-century poet and author, is transferred to today's letters and examined literally. The studied work has been called as“Gülzâr-ı Edeb yâhud Eş'âr-ı Müntahabe”on the bookplate and published with the statement of“, ”Bazı âsâr-ı mensûre ile müzeyyel dîvânçe-i eş'âr". Although all forms of verse that must be found in a divân/divânçe have been used, it has been determined that the work is different from a divân/divânçe because of the author tried a new type called prose poem story by including proses in the second part of the work. It is important in the name of our literature history that Fâik Reşad, who has many contributions with the works he gave to our literature history, recognization and introduction of this work in a different direction. It is important in the name of our literature history that the recognization and introduction in a different direction of this literary work of Fâik Reşad, who has many contributions with the works he gave to our literature history. The mentioned literary work is registered at Municipality Ottoman Books Collection of Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library in K/ 1570.