Sosyo kültürel politikalar bağlamında sosyal belediyecilik Safranbolu belediyesi örneği
Social municipalism in the context of socio-cultural politics: Safranbolu municipality example
- Tez No: 505267
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde devletler, fiziki sınırları olmasına rağmen, gelişen bilgi teknolojileriyle birlikte sınırsızlık anlamına gelen küreselleşmenin sonuçlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu geçişkenlikle birlikte ülkeler ve vatandaşları diğer ülkelerde yaşanan siyasi, ekonomik, kültürel her türlü gelişmeden etkilenmektedirler. Bu olayların da dolaylı etkileriyle birlikte devletler, güvenlik, vergi toplama gibi başat görevlerinin yanı sıra sosyal politikaları önceleyecek anlayışlar geliştirmektedirler. Bu çalışmada, devlet kavramından başlayarak, sosyal ve kültürel politikalar, Avrupa Birliği örnekleriyle birlikte tarihi süreçleri, yasal dayanakları ve bunların en başta gelen uygulayıcıları olan yerel yönetimler kavramsal ve yasal çerçeveleriyle incelenmiştir. Bu çalışmada amaç, sosyal ve kültürel politika uygulamalarını, yerellik/yerindenlik ilkesinin gerekliliği üzerinden yerel yönetimlerden belediyelerin yerine getirmesinin doğruluğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada, UNESCO Dünya Miras Şehirleri arasında yer alan ve yerel kültürel miras açısından köklü belediyelerden olan Safranbolu belediyesi çalışılmıştır. Sosyal ve kültürel politikalara bakış açıları ve uygulamaları araştırılmış, bulgular sonucunda tespitler ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the states are faced with the consequences of globalization which means unlimited by developing information technologies despite the fact that they have physical boundaries. Along with these developments, countries and their citizens are affected by every political, economic and cultural development in other countries. Indirectly, states are developing main insights that will prioritize social policy as well as tasks such as security and tax collection with these interactions. In this study, social and cultural politics starting from the concept of state, historical processes along with examples of European Union, legal bases and their most important practitioners are examined by conceptual and legal frameworks. The aim of this study is to demonstrate the correctness of the implementation of social and cultural policy implementations by local governments over the necessity of subsidiarity principle. In this research, Safranbolu Municipality has been studied which is one of the municipalities of UNESCO World Heritage Cities and rooted in terms of local cultural heritage. Social and cultural policy perspectives and practices have been researched and findings, suggestions have been developed as a result of this information.