Design of a vectorcardiography monitoring and recording system
Bir vektörkardiyografi izleme ve kayıt sistemi tasarımı
  1. Tez No: 50528
  2. Yazar: HALİT KERİM OAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YEKDA ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kalbin elektriksel aktivitesinin kayıtlan kalp hastalıklarının teşhis edilmesindeki en değerli verilerdir. EKG en yaygın olarak kullanılan kayıt tipidir. Vektörkardiyogram yöntemi de kalbin elektriksel aktivitesinin kaydında kullanılan başka bir yöntemdir. Vektörkardiyografi halen sadece sağlık merkezlerince ve özel araştırma gruplarınca kullanılan bir yöntemdir. Rutin klinik uygulamalarda kullanımı sınırlıdır. Bu tezde geliştirilen vektörkardiyograf cihazı kullanıcıya vektörkardiyogram işaretinin frontal, transverse ve sagittal düzlemdeki üç izdüşümünü izleme imkanı tanır. Bu veriler bir bilgisayar dosyasında kayıt edilebilir ve değişik zamanlarda kaydedilmiş değişik dosyalar istenirse karşılaştırma yapabilmek için aynı ekran üzerinde çizdirilebilirler. Vektörkardiyograf cihazının elektriksel güvenliği optik izolasyon ve izole güç kaynağı kullanılarak sağlanmıştır. Çalışmaların sonunda kaydedilen vektörkardiyogramlar, normal vektörkardiyogramın tipik özelliklerine sahiptirler. Elde edilen sonuçlardan kardiyak vektörün, kalbin yüklenmesi esnasındaki değişimi görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Recording the electrical activity of the heart belongs to the most helpful data in the diagnosis of heart diseases. ECG is the most common way of recording the electrical data of the heart. The vectorcardiogram technique is another way of recording the electrical activity of the heart. At present time, the vectorcardiography is used only in medical centers and by specialty medical groups. Its value is limited for routine clinical practice. The vectorcardiogram discussed in the thesis enables the physiologist to monitor the three VCG projections of the spatial vectorcardiogram onto the frontal plane, the transverse plane and the sagittal plane. The data can be recorded in a file and several different recordings can be drawn on the same screen in order to compare them. The electrical safety of the vectorcardiograph is obtained by using optical isolation and isolated power supply. The vectorcardiograms recorded at the end of the study, have the typical features of the normal vectorcardiogram. Results show the changes of the cardiac vector during the loading of the heart.