İşçinin yetersizliği ve davranışları nedeniyle geçerli fesih
Termination of labor contract due to valid reason based on competence and behavior of the employee
- Tez No: 505275
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Haklı yahut geçerli bir neden olmadıkça işçinin işten çıkarılmamasını garanti altına alan düzenlemeler iş güvencesi hükümlerini meydana getirmektedir. Bu doğrultuda ve 158 Sayılı ILO Sözleşmesi'yle de uyumlu olarak 4857 Sayılı Kanunumuzda iş güvencesi kurumuyla ilgili olarak önemli düzenlemeler yer almaktadır. İşbu çalışma kapsamında, haklı neden-geçerli neden farklarına değinilmiş olmakla beraber çalışmanın konusu“işçinin yeterliliği ve davranışlarına”ilişkin olan nedenlerle sınırlanmış ve işletmenin, işyerinin ya da işin gereklerinden kaynaklanan geçerli nedenlere yer verilmemiştir. Bu minvalde, uygulamada özellikle görülen ve işçinin kişiliğine ilişkin olan geçerli nedenler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda da özellikle Yargıtay içtihatlarından faydalanılmıştır. 25/10/2017 tarih ve 30221 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu da iş hukukumuz alanında yeni ve önemli düzenlemeler getirmiştir. Özellikle, konumuz açısından bakıldığında işe iade davalarında artık zorunlu arabuluculuk kurumu getirilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The employement security consists of legal regulations ensuring that the worker would not be laid off without any valid reason. There are important regulations related with the employment security in the 4857 numbered Turkish Law coherent with ILO Agreement number 158. Eventhough in the scope of this study, it is discussed the difference between the justified cause and the valid reason, the study is limited to the“worker's competence and the behaviour”. The valid reasons related to the business, or workplace or job´s requirements are not included in the scope of the study. For this reason,it is explained the valid reasons related to the personality of the worker that are very common in the practice. It is mainly used the Supreme Courth´s court practices. The new 7306 numbered the new Labour Court Law which was published on 25/10/2017 dated, 30221 numbered official gazette has brought new and important regulations about the Labor Law. Especialy regarding to the subject of the study, in the reemployment lawsuits it is brought in the obligatory arbitration.