İş sözleşmesinin işçinin davranışlarına dayanan geçerli nedenle feshi
Good cause for termination of employment agreements due to employee behavior
  1. Tez No: 218379
  2. Yazar: AYŞE TUBA ÇOMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin Konusunu `İş Sözleşmesinin İşçinin Davranışlarına Dayanan Geçerli Nedenle Feshi' oluşturmaktadır. Çalışmanın temel amacı, işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli fesih nedenlerinin henüz somutlaştırılmaması ve kanun uygulamasının yeni sayılabilecek bir nitelikte olması karşısında söz konusu kavramın içeriğinin netleştirilmesi ve işçinin davranışlarına dayanan geçerli fesih halleriyle haklı fesih hallerinin arasındaki temel farklılıkların ortaya konabilmesidir.Çalışmada iş güvencesinin tüm hükümlerinden ayrıntılı olarak bahsedilmeyip; kanunda sayılan geçerli fesih nedenleri arasından işçinin davranışlarına dayanan geçerli fesih nedenleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. İşçinin yeterliliği ile ilgili nedenler ise işçinin kendisinden kaynaklanan nedenlerden olması özelliği ile, çoğu zaman işçi davranışlarına dayanan nedenlerle karıştırılabilmektedir. Bu nedenle, işçinin yeterliliğine ilişkin nedenlerden de kısmen bahsedilmiştir.Çalışmada İşçinin davranışlarıyla ilgili fesih hallerinin içeriği somutlaştırılmaya çalışılırken, yabancı hukuk sistemlerinin tecrübelerinden, Yargıtay uygulamalarından ve öğretide yer alan görüşlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theme of the thesis is `Good Cause for Termination of Employment Agreements Due To Employee Behavior?. The primary goal of the study is to clarify the concept that is discussed and to present the main differences between good and just causes for termination cases due to employee behavior owing to the fact that good cause for termination due to employee behavior have not been reified yet and the practice of law is considered new in this area.Full provisions of the safeguarding of job have not been cited in details in the study; among good causes for termination mentioned in the law, good cause for termination due to employee behavior have been analyzed in details. Causes relative to employee efficiency, which are due to the employee himself, can often be mistaken with the causes relative to employee behavior. Therefore, causes relative to employee efficiency are partially mentioned.While trying to reify the context of termination cases relative to the employee behavior, experiences of the foreign judicial systems, enforcements of Supreme Court and aspects of the doctrine have been utilized in the study.